Check-up Yaptırmak veya Yaptırmamak?

(animated stereo) Immigrant Exam, 1911 (1 of 2)

(animated stereo) Immigrant Exam, 1911 (1 of 2) (Photo credit: Thiophene_Guy)

Genel check-up’lar ülkemizde gittikçe artan sıklıkla yapılıyor. Sağlıklı insanların bu tür taramalardan geçmesinin faydalı olduğu kanaati var. Benim kişisel gözlemim de, bu tip check-up’ların şeker hastalığı, hipertansiyon ve kolesterol yüksekliğinin tanısında faydalı olduğu yönünde. Ancak check-up için bana gelenlerin beklentisi ise, yapılan testlerin sonucunda vücutta en küçük arazın (tabi en korkutucusu kanserin) bile tesbit edebilineceği yönündedir. Bu beklentinin gerçeği yansıtmadığını da belirtmek isterim.

 

Bugün sizlere bahsedeceğim meta-analizde, check-up’ların yaraları ve zararları araştırılmıştır.

 

Çalışmada 14 araştırmaya katılan 182880 kişi değerlendirilmiştir. Check-up programları, katılımcılarda ölüm riskini azaltmamaktadır . Kalp-damar sistemine ait ölüm riski, kansere bağlı ölüm riski de azalmamaktadır. Check-up’ların hastaneye yatış oranlarına, fazladan doktor muayenesi ihtiyacına, özürlülük durumuna, kaygıya veya işe gidememeye yararlı etkileri bulunamamıştır.

 

Ancak check-up’lar özellikle yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol tanı sıklığını arttırmaktadır.

 

Sağlıklı Olmanın Dört Şartı Nedir?

1. Asla sigara içmemek

2. Haftada 3.5 saatten fazla egzersiz yapmak

3. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek

4. Vücut kitle indeksi 30’un altında olması, yani obez olmamak

 

Eğer bunları yapıyorsanız ve ailenizden gelen bir risk fatörünüz yoksa rutin yapılacak check-up’lar size fayda vermeyebilir.

 

Fakat yukardaki koşullarda probleminiz varsa, rutin check-up’ların size faydası bence, yukardaki koşulları düzeltmeniz durumunda ortaya çıkacaktır.

 

Lasse T Krogsbøll, et al. “General health checks in adults for reducing morbidity and mortality from disease: Cochrane systematic review and meta-analysis”. BMJ 2012;345:e7191

Reklam

Check-up Yaptırmak veya Yaptırmamak? için yorumlar kapalı

Filed under Genel, Hipertansiyon, Kanser, Kolesterol, Şeker Hastalığı (Diyabet)

Yorumlar kapatıldı.