Meyve Şekeri

Türkçe: Türkçe: Macun şekeri

Macun şekeri (Photo credit: Wikipedia)

Şeker, günlük hayatımızın bir parçası. Şeker üzerindeki devlet kotaları şeker fiyatlarını yükseltmektedir, dolayısıyla üreticiler daha ucuz tatlandırıcı kaynaklarına yönelmişlerdir. Bunlardan en fazla kullanılanı yüksek fruktoz (meyve şekeri) mısırı şurubudur. Bu şuruptaki şeker miktarının yaklaşık yarısını meyve şekeri, yarısını da normal glukoz oluşturmaktadır. Bu şekerler alkolsüz içeceklerde, yoğurtta, ekmekte, mısır gevreğinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

 

İsminin başında meyve olması, meyve kaynaklı herşeyin sağlık açısından yararlı olacağı anlamına gelmemektedir. Bugün sizlerle paylaşacağım çalışma 21-25 yaşlarında olan, sağlıklı gönüllülerde yapılmıştır. Soru ise fruktoz ve glukozun, şeker ve yağ metabolizmasını nasıl etkilediğidir. Bu nedenle katılımıcıların hepsine fruktoz ve glukoz mitarları değişik 4 farklı tatlandırılmış içecek verilmiştir.

 

Sonuçlar

Fruktoz içeren içecek kullanılanlarda LDL kolesterol (kötü kolesterol) ve toplam kolesterol anlamlı olarak artmış bulunmaktadır. Açlık kan şekeri, insülin ve c-peptid seviyeleri gruplar arasında farklı bulunmamıştır.

 

Eve Gidecek Sonuç

 

Meyve şekeri, adının başında meyve olması nedeniyle sütten ak kaşık değildir. Olayları ön yargılarımızla değil, verilerle değerlendirmemiz gerekir.

 

Isabelle Aeberli, et al. “Moderate Amounts of Fructose Consumption Impair Insulin Sensitivity in Healthy Young Men A randomized controlled trial”. Diabetes Care January 2013 vol. 36 no. 1 150-156.

 

Reklam

Meyve Şekeri için yorumlar kapalı

Filed under Genel, Kolesterol, Şeker Hastalığı (Diyabet)

Yorumlar kapatıldı.