Ölmeyi Unutan Hücreler

Akıntıyı takip et ve yaradılışını tanı;

Neşe yok, keder yok.

Sekishusai

 

-“Patoloji raporunuzun pek parlak olduğu söylenemez. Bazı kötü huylu hücreler var.”

 

Bu sözü duyduğum zaman, bir an kendimi “Er Ryan’ı kurtarmak” filminin açılış sahnesinde hissettim. Normandiya çıkartmasına katılmış ve ileri doğru koşuyordum. Arkadaşlarımın bir anda yere yığılışını seyrederken, ben de bir an için yere yapışmış gibiydim. Kafamda şiddetli bir uğuldama vardı, yeri artık hissetmiyordum, sanki boşluktaydım; etrafımı görüyordum, ama bulanık bir resime benziyordu, denizin tuzu ağzımdaydı, ama acı mı tatlı mı algılayamıyordum, etrafımdan sesler geliyor, ismimi söylüyorlardı, ama ismim ne onu bile bilmiyordum. Kafamdaki miğferden vurulmuştum.

 

Aradan ne kadar geçtiğini anlayamadım, ama tedavi sürecine geçtiğimize göre en fazla 5 dakika bu dünyadan kopmuştum. Fotoğraf makinesindeki gibi netlik önce kaybolmuş, sonra bulanık görüntüler ve sesler birşeyler ifade etmeye başlamıştı.

 

En iyisi, hikayemi ben size en başından anlatayım. Ben bu hastalığa yakalanmış ve kurtulmuş ne ilk kişiyim, ne de son kişi olacağım.

 

34 yaşında bir erkeğim. İstanbul Teknik Üniversitesinde okudum, sonra MBA yaptım. Süper havalı bir tip değilim, ama bir “looser” da değilim. Özel bir şirkette çalışıyorum. İşimi de severek yapıyorum, eskiden hırsım çoktu, ta ki bu hastalık başıma gelene kadar. Ne küçük şeyleri dert ediyormuş insan bu vesileyle öğreniyor tabi. Uzatmalı bir sevgilim var, yazları denize gideriz. Kışın haftasonları ben ve diğer erkek arkadaşlarım dağa kayağa gideriz. Dağın kokusu ne güzeldir, içine çekersin, temizdir, serindir, sağlıktır. En korkutucu olanı bu hastalığın ise bir daha bunları sanki göremeyecek gibi hissetmekti bence.   

 

 

Bundan 2 yıl önceydi, kasığımda bir ağrı hissetmiştim. Ama pek umursamamıştım. Sonra bu ağrı içten içe artmaya başladı. Artık dar pantolondan vazgeçmeliyim, skinny jean bunu yapmıştır derken, içimde de bir korku uyanmaya başladı.

Reklam

Ölmeyi Unutan Hücreler için yorumlar kapalı

Filed under Kanser, ustalık yolu

Yorumlar kapatıldı.