Katepsin S Düzeyi, Kanser ve Kalp Damar Hastalıkları

Elders from Turkey

Image via Wikipedia

Yaşam ve ölüm birbirinden ayrılmaz iki olay, insanoğlu hep yaşamak, ölümü de unutmak-geciktirmek istiyor. Tıp da hastalıklarla mücadele ederken, bizleri daha hızlı öldüren nedenleri bulmaya çalışıyor. Bugün bahsedeceğimiz konu bir enzim olan katepsin S.

 

Katepsin S bir endopeptidaz ve damar sertliğ ve şeker hastalığı olan insanlarda artmış olduğu biliniyor. Ayrıca kanserli doku ve hücrelerde de arttığı gözlenmiş. Katepsin S (EC 3.4.22.27, gen sembolü CTSS) normal şartlarda dalak, lenf düğümleri , monosit ve makrofajlarda daha sıklıkla bulunduğundan, bağışıklık sisteminde etkin bir rol oynadığı da düşünülmektedir.

 

Bugün bahsedeceğim çalışmada yaşlı insalrada katepsin S düzeyi ile ölüm riski arasındaki ilişki araştırılmıştır.

 

Çalışma iki kohort kullanılarak yapılmıştır. Bu kohortlar Uppsala Longitudinal Study of Adult Men (ULSAM; n = 1009; ortalama yaş: 71; temel zaman aralığı: 1991-1995; ortanca takip süresi: 12.6 yıl; takipin bittiği yıl: 2006) ve Prospective Investigation of the Vasculature in Uppsala Seniors (PIVUS; n = 987; %50 kadın; ortalama yaş: 70; temel zaman aralığı: 2001-2004; ortanca takip süresi: 7.9 yıl; takibin bittiği yıl: 2010).

 

Sonuçlar

 

Her iki kohortun toplamında 513 kişi kaybedilmiştir. Katepsin S düzeyindeki artış hem kalp-damar sitemine bağlı, hem de kansere bağlı ölümlari arttırmaktadır.

 

Bu çalışma sonucunda, katepsin S düzeyimizi rutin olarak ölçtürmemizi önermemekteyim. Ancak hastalıkların ne kadar karışık olduğunu göstermesi açısından önemli olduğunu anlamaktayız. Katepsin S ile ilgili bilgi birikimimiz arttığında, halihazırda var olan katepsin S üzerine etkili olan ilaçların da kullanılması söz konusu olacaktır.

 

KEYWORDS:

 

 

Elisabeth Jobs, et al. “Association Between Serum Cathepsin S and Mortality in Older Adults”. JAMA 2011;306(10):1113-1121.

 

JOCM%203(1)%205-14.pdf erişimi için tıklayın

 

Reklam

Katepsin S Düzeyi, Kanser ve Kalp Damar Hastalıkları için yorumlar kapalı

Filed under Kanser, Şeker Hastalığı (Diyabet)

Yorumlar kapatıldı.