Metforminle İlgili 4 Soru

Copyright Dr. Burak Uzel

Copyright Dr. Burak Uzel

Metforminin diyabet tedavisinde ilk tercih ettiğimiz ilaç olduğunu hatırlarsınız. Hem insülin direncini kırması, hem kilo verdirmesi de ayrıca kilolu hastalarda istediğimiz etkilerdir. Yan etki olarak da sıklıkla hafif bulantı (bazen de çok) ve iştahsızlık yapmaktadır (diğer yan etkileri yazmıyorum). Ben kilo fazlası olan hastalarımda bir sakınca yoksa metformini ilk tercih ediyorum ve kişi diyet/egzersizine dikkat edip –kilo da verirlerse kan şeker düzeyleri çoğunlukla normale geldiğini görmekteyim.

1. Metformini Herkes Kullanabilir Mi?

Hayır, özellikle böbrek yetersizliği olanlar veya kalp yetersizliği olanlarda laktik asidoz dediğimiz hayatı tehdit eden ciddi bir durum oluşabilmektedir. Bu tip hastalarda dikkatli kullanmak gerekmektedir. Eczaneye gidip bir kutu metformin alayım, şifa niyetine tüketeyim dememek gerek.

2. Kilo Vermede veya Şeker Tedavisinde Tek Başına Yeterli Mi?

Metformin 100 yıllık bir ilaç olsa da sihirli bir yanı yok; tek bir dokunuşta tüm dertlere deva olamıyor. İnsülin direncini azalttığı için özellikle şeker düşmeleri sonucu kendini kaybederek yemeğe saldıranlarda faydalı: hani o reklam var ya, açken sen sen değilsin; hipoglisemiyi gösteriyor. Bir de yemeklerden özellikle 2 saat sonra aşırı uyku gelmesi, tatlı krizi de reaktif hipogliseminin göstergesi durumu var, bunda da metformin etkili olabiliyor.

Ayrıca barsaklarımızda bizle birlikte yaşayan mikropların nüfus oranlarında değişiklik yapıyor, ki kötü beslenmeyle barsaklarımızda bizi semirten mikropların oranının arttığını da biliyoruz.

3. Metforminle Birlikte B12 Vitamini de Almalı Mıyım?

Metformin kullananların %7’sinde B12 vitamin eksikliği gelişiyor. Bu durumun metforminin barsaklar üzerinde yaptığı etkiye bağlı olduğu düşünüyoruz. Ama rutin B12 vitaminİ kullanılmasını önermektense, senede bir kan düzeyine bakmanın doğru buluyorum.

4. Kanser Riskini Azaltıyor Mu?

Bu konuda gelen bilgiler karışık. Ancak, özellikle pankreas kanseri cerrahisi yapan bir ekiple çalışınca pankreas kanseri riskinin özellikle şeker hastalarında arttığını görüyorum. Bunun dışında kalın barsak kanseri de belirgin oranda artmış bulunuyor. Bu durumun insülinin büyüme hormonu olarak etkilerinden dolayı olduğunu düşünüyoruz. Metformin insülini normalleştirdiği (azalttığı) için kanser risklerinde bazı çalışmalarda azalmanın olduğu gözleniyor, ancak %100 garantili bir sistem yok, çünkü kanser tek bir nedenden olmuyor.

9 Yorum

Filed under Şeker Hastalığı (Diyabet)

9 responses to “Metforminle İlgili 4 Soru

 1. fehime

  Burak bey,değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

 2. ozan

  Burak bey,
  açlık ve tokluk an şekerim 90 civarı, Homa sonucu 5,7. Boy170cm kilo 87. sık sık acıkma hissi oluşuyor. Sizce metformin kullanmalımıyım?

  teşekkürler

 3. Ahmet

  ilaç adı vermek istemiyorum annemin şekeri çok yükzek çıkmış tip 2 şeker hastası teşhisi kondu.doktor etken madde olarak metformin/stagliptin + pioglitazon + nateglinid kombinasyonu vermiş 1 haftadır kullanıyor neredesye normale dönmek üzere şekeri bu 3 lü kombiasyonun bir zararı olur mu aç attıığı küçük hap piolitazonun reçetesinde metforminle ilgili ” inisulin ile birlikte sadece metformin isimli şeker hastalığında kullanılan diğer bir ilacın kullanılmaması gerektiği durumlarda sıkı kontrol altında kullanılmalıdır” diyor ben acaba bir zararı olur mu bu kombinasyonun endişeleniorm nedir görüşünüz bu konuda

 4. Ahmet

  ilaç adı vermek istemiyorum annemin şekeri çok yükzek çıkmış tip 2 şeker hastası teşhisi kondu.doktor etken madde olarak metformin/stagliptin + pioglitazon + nateglinid kombinasyonu vermiş 1 haftadır kullanıyor neredesye normale dönmek üzere şekeri bu 3 lü kombiasyonun bir zararı olur mu aç attıığı küçük hap piolitazonun reçetesinde metforminle ilgili ” inisulin ile birlikte sadece metformin isimli şeker hastalığında kullanılan diğer bir ilacın kullanılmaması gerektiği durumlarda sıkı kontrol altında kullanılmalıdır” diyor ben acaba bir zararı olur mu bu kombinasyonun endişeleniorm nedir görüşünüz bu konuda (maili yazarken bir far hatası yapmışım düzeltip tekrara yolluyorum yorumu mu)

 5. Ahmet

  ilaç adı vermek istemiyorum annemin şekeri çok yükzek çıkmış tip 2 şeker hastası teşhisi kondu.doktor etken madde olarak metformin/stagliptin + pioglitazon + nateglinid kombinasyonu vermiş 1 haftadır kullanıyor neredesye normale dönmek üzere şekeri bu 3 lü kombiasyonun bir zararı olur mu aç attıığı küçük hap piolitazonun reçetesinde metforminle ilgili ” inisulin ile birlikte sadece metformin isimli şeker hastalığında kullanılan diğer bir ilacın kullanılmaması gerektiği durumlarda sıkı kontrol altında kullanılmalıdır” diyor ben acaba bir zararı olur mu bu kombinasyonun endişeleniorm nedir görüşünüz bu konuda (şimdide gmail yazacagıma hotmail yazmışlım duzeltiyorum biraz endişeliyim sanırım :(

  • İyi bir kombinasyon. Tabii ki her ilacın yan etkileri olabilir, ancak toplamına bakarsak şeker hastalığının vereceği zararın binde biri etmez. Metformin, örneğin, çok iyi bir ilaç, ama böbrek yetersizliğinde verilmez. Biz hekimler hastanın durumuna uygun seçimler yaparız, annenizle ilgilenen hekim de her şeyi düşünüp buna göre karar vermiştir.

   • Ahmet

    Burak Bey bu kadar hızlı bir cevap verdiğiniz için size minnettarım Teşekkür ederim, üç tane ayrı ayrı hap olunca acaba birlikte kullanılması sıkıntı olur mu diye düşündüm bir kaç tanıdıkta endişe mi arttırdı, 3 ilacın beraber kullanabileceğini öğrenmek içimi rahatlattı yardımlarınız için teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum

 6. Ahmet

  kısaca metformin/stagliptin(tok) + pioglitazon(aç) + nateglinid (tok) bu üç ilacın kombinasyonu bir zarar yaratır mı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s