Ne? Yemekten Sonra da mı Oturuyorsunuz?

Walking in Shilda

Walking in Shilda (Photo credit: Wikipedia)

Günaydın :) Geçen ay oturmanın getirdiği risklerden bahsetmiştik; oldukça da etkilenmiştiniz. Ama bu konuda ne yaptınız? Muhtemelen daha az oturur, daha fazla hareket eder oldunuz… Peki yemekten sonra oturmayıp, hafif-orta yoğunlukta yürüyüş yaparsak iyi olur mu? İşte bu sorunun cevabı aşağıdaki araştırmada:

 

Çalışmaya 45-65 yaşlarında fazla kilolu veya obez erişkinler alınmış ve 3 dönemli- 3 tedavili ve yer değiştirmeli (cross-over) girişim araştırılmıştır. Girişimlerden bir tanesi kesintisiz oturma, ikincisi 20 dakikada bir 2 dakika hafif yürüyüş, üçüncüsü de 20 dakikada bir 2 dakika orta yoğunlukta yürüyüş olmaktadır. Test içeceği 75g şeker, 50g yağ içeren bir sıvıdır.

 

Kan şekeri (iAUC= artan eğri altındaki alan) içecek sonrasında yapılan hafif ve orta yoğunlukta yürüyüşle azalmaktadır. Aynı zamanda insülin seviyeleri de (iAUC) azalmaktadır.

 

Eve Gidecek Sonuçlar

 

Yemekten sonra oturmaya devam etmeyin, en azından 20 dakika aralıklarla 2 dakika yürüyüş bile kan şekerini ve kan insülinini iyi yönde etkilemektedir.

 

David W. Dunstan, et al. Breaking Up Prolonged Sitting Reduces Postprandial Glucose and Insulin Responses. Diabetes Care May 2012 vol. 35 no. 5 976-983

 

Yorum bırakın

Filed under Genel, Şeker Hastalığı (Diyabet)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s