Kahve Ölüm Riskini Azaltıyor

A cup of Turkish coffee.

A cup of Turkish coffee. (Photo credit: Wikipedia)

Kahve benim günlük hayatımda sabahları vazgeçilmez. Hele yeni çekilmiş kahvenin veya kapağı yeni açılmış granül kokusu beni inanılmaz cezbeder. Tahmin ediyorum ki, çoğumuz da aynı şekilde hissediyoruz. Kahve, içerdiği kafein nedeniyle nabız hızını ve tansiyonu hafif arttırma potansiyeli olsa da, diyabet, iltihabi hastalıklar, inme ve kaza-yaralanmaları azalttığı gözlenmiştir.

Bugün bahsedeceğim çalışma, kahve tüketimi ile ölüm arasındaki ilişkiyi araştırmıştır.

Çalışmaya 50-71yaşları arasında 229,119 erkek ve 173,141 kadın alınmıştır. 1995-2008 yılları arasında 5,148,760 kişi yılı takipte 33,731 erkek ve 18,784 kadın ölmüştür.Kahve içenlerde ölüm riski artmış olmakla birlikte, sigara ve diğer potansiyel etkileyiciler çıkarılırsa, tüketilen kahve miktarının ölüm riskini azalttığı gözlenmiştir. Ne yazık ki kahve içenlerde sigara içimi de fazla olmakta ve bu insanlar daha az sebze –meyve yiyip daha fazla et tüketmektedirler.

Erkeklerde kahve tüketenlerle, tüketmelenler ölüm riski açısından karşılaştırıldığında:

1 bardak içenlerde 0,94

2-3 bardak içenlerde 0,90

4-5 bardak içenlerde 0,88

6 bardaktan fazla içenlerde 0,90 olarak azalmış bulunmuştur.

Bu oranlar kadınlarda da benzerdir.

Ölüm riski kalp hastalığı, solunum hastalıkları, inme, kaza ve yaralanmalar, diyabet ve enfeksiyonlar açısından azalmış bulunmaktadır. Kahve ne yazık ki kansere bağlı ölüm riskini azaltmamaktadır.

Kahve tüketimi fazla olanlar aynı zamanda sigarayı, alkollü içecekleri, eti daha fazla tüketme, sebze-meyveyi daha az tüketme eğilimindedir.

Eve Gidecek Sonuçlar

Kahve tüketimi ölüm riskini azaltmaktadır, ancak bu iyi etkiyi sağlamak için diğer sağlıklı alışkanlıklara da riayet edilmesi gerekmektedir.

Neal D. Freedman, et al. “Association of Coffee Drinking with Total and Cause-Specific Mortality”. N Engl J Med 2012; 366:1891-1904May 17, 2012.

Reklam

Kahve Ölüm Riskini Azaltıyor için yorumlar kapalı

Filed under Akciğer Hastalıkları, Genel, Kanser, Şeker Hastalığı (Diyabet)

Yorumlar kapatıldı.