Er Ryan Kurtuldu, Peki Sigara İçenler Ne Zaman Kurtulacak

Clinical Lung Cancer

Clinical Lung Cancer (Photo credit: Wikipedia)

“Er Ryan’ı Kurtarmak” isimli filmi izleyenler, açılış sahnesini hatırlar; son derece korkutucu, tüyler ürpetici ve oldukça gerçek Normandiya Çıkarmasıdır bu. Kurşunlar vızıldar, sağda solda insanlar ölür. Hastalarımın aile hikayelerini sorguladığım zaman, bu sahne gözümün önünde canlanır hep; mutlaka aileden birisi sigara nedeniyle akciğer kanseri ile vurulmuştur. Sigara ve diğer tütün ürünleri ile ilgili zaman zaman konuşuyoruz. Genel intibam, bu konunın ilginizi çok fazla çekmediği yönünde. Ne var ki bu durumun da bir nebze, gerçeklerin korkutucu olmasından kaynaklandığını da düşünüyorum. “Miş” gibi davranmanın çok zararlı olduğunu, gerçekler acıtsa da, onlarla yüzleşmenin olgun ve medeni bir davranış olduğunu hatırlatarak konumuza girelim.

Sigara 19. yüzyılın ikinci yarısında yaygınlaşan ve bağımlılık yaratan bir ürün. Bu ürünün zararlarının anlaşılması ve tütün ürünlerine karşı adım atılması da ilk kez 1904 yılında Almanya’da Deutscher Tabakgegnerverein zum Schutze der Nichtraucher (Sigara İçmeyenlerin Korunması İçin Alman Tütün Karşıtları Birliği) ile olmuştur.

Birleşik Devletler’de ise 1964 yılında ilk kez yazılan Sigara ve Sağlık raporu ile tütün kontrolü için adım atılmış oldu; bunlar, halka açık alanlarda siganın kısılanması, sigara üzerindeki vergilerin büyük oranda artışı, sigaranın zararları konusunda halkın farkındalığının arttırılmasıydı.

19. yüzyılda sigara bu kadar büyük kitleler tarafından kullanılmadığı için akciğer kanseri de son derece nadir gözlenmekteydi. Sigara sadece akciğer değil, diğer birçok organın kanser riskini arttırdığını ve kalp damar sistemi hastalıkları ile doğrudan ilişkide olduğunu da artık biliyoruz. Peki ABD’de atılan tütün kontrolü adımları ne işe yaradı merak ediyorsanız, işte sizin gibi merak edenlerin yaptığı çalışma burada:

1975-2000 yılları arasında ABD’de 2,067,775 erkekde, 1,051,978 kadında akciğer kanserine bağlı ölüm tesbit edilmiştir. Bu yıllar arasında yaklaşık 795,851 akciğer kanserine bağlı ölüm, tütün kontrolü ile engellenmiştir. 2000 yılına gelindiğinde akciğer kanserine bağlı ölümlerin potansiyel olarak %44’ünün engellenebileceği anlaşılmaktadır.

Eve Götürülecek Sonuçlar

Tütün ürünlerinden uzak durun.

Suresh H. Moolgavkar, et al. “Impact of Reduced Tobacco Smoking on Lung Cancer Mortality in the United States During 1975–2000”. JNCI J Natl Cancer Inst (2012) 104 (7): 541-548. doi: 10.1093/jnci/djs136

Reklam

Er Ryan Kurtuldu, Peki Sigara İçenler Ne Zaman Kurtulacak için yorumlar kapalı

Filed under Akciğer Hastalıkları, Kanser

Yorumlar kapatıldı.