Hekime Şiddete Hayır

Çağımız internet, yani bilgi çağı; her türlü bilgiye ulaşmak kolay artık. İnternet öncesindeki dönemlerde bilgiye ulaşmak son derece zordu ve bu bilgiler özellikle saklanarak bundan fayda sağlanıyordu. Ancak tıbbi bilgiler hiçbir zaman gizli saklı kalmamıştır. Fakat bu bilgileri özümsemek ve ustalaşmak zaman alan bir süreçtir. Bu süreç içinde, binlerce bilginin harmanlanması, ağırlıklarının duruma göre değişmesine göre karar verilmesi, olasılıkların hesaplanması, aynı zamanda hasta ve yakını ile empati kurulması vardır.

Bıçağım

Bıçağım (Photo credit: Ceyhan Molla)

Son dönemlerde, hekimlik hizmetinin fabrikasyon bir hizmet olması, hekimlerin de usta-uzman olma vasfından çıkarılarak, işçi olmasını isteyen bir zihniyet gelişmiştir. İlk etapta, halkımızın gözünde son derece güvenilir olan, hem bilge gibi fikirlerine ve görüşlerine itibar edilen, hem de bir evlat- akraba gibi şefkat duyulan hekimlerin itibarsızlaştırılması için çalışmalara başlanmıştır. Hekimler hedef gösterilmiştir, tüm hekimler üçkağıtçı ve düzenbaz olarak halka tanıtılmaya çalışılmıştır, sağlık ve sağlık hizmetiyle ilgili tüm sorunların kaynağı olarak hekimler lanse edilmiştir ve bu problemleri çözmeyenler de yine hekimlerin olduğu iddia edilmiştir.

İşte bu itibarsızlaştırma çabaları meyvelerini vermiştir: hemen her hafta hekime şiddete ait haberleri duyuyoruz; onlardan birisi de dün Antep’de meydana gelmiş ve bir hekim arkadaşımız bıçaklı saldırı sonucunda katledilmiştir. Kendisi sağlık şehididir.

Bu şiddete sadece biz hekimler değil, sizlerin de artık DUR demesi şarttır.

Lütfen şiddete DUR deyin ve hekiminizi koruyun.

1 Yorum

Filed under Akciğer Hastalıkları

One response to “Hekime Şiddete Hayır

  1. Nedret Uzel

    Sevgili oğlum,
    Senin gibi duyarlı bir oğlum olduğu için gurur duyuyorum.Hekimlere yönelik değersizleştirme eylemlerinin sonucu genç bir hekim öldürüldü. Hekimleri değersizleştirme programını yürüten kişilerin vicdanları onlara ne söylüyor merak ediyorum.
    DR.Nedret Uzel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s