Yeni Şeker İlacı Dapagliflozin’in Etkinliği

Şeker Ahmed Pasha

Şeker Ahmed Pasha (Photo credit: Wikipedia)

Şeker hastalığını ne kadar önemsediğimi biliyorsunuz. Tip 2 şeker hastalığının temel ve en vazgeçilmezleri ise diyet ve egzersiz. Ancak bunların yetmediği durumlarda, ek ilaç tedavisine, bazen de insülin tedavisine ihtiyaç duyulabiliyor. Bugün bahsedeceğimiz yeni ilacı yaklaşık 2 senedir zaman zaman konu ediniyorum.

Bu yeni ilaç dapagliflozin, Sodium-glukoz kotransporter 2 (SGLT2) inhibitörüdür. SGLT2, dapagliflozinle inhibe edildiğinde, şekerin idrardan geri emilmesini engelleyip, idrarla atılımını arttıyor. Normalde vücudumuz benzer bir mekanizmayı kullanarak, şekerin fazlasını idrarla atmaktadır, ancak bu eşik değerin nerede başladığı net olmamakla beraber, atılım da kararlı değildir. Bu ilaç idrardan şeker atılımını kararlı hale getirmektedir.

Yapılan bir çalışmada dapagliflozin alan kadınların % 0.4’ünde meme kanseri geliştiği, ancak kontrol grubunda bu oranın % 0.1 olduğu gözlenmiştir. Erkeklerde ise bu ilacı alanlarda mesane kanseri % 0.3 sıklığında gözlenirken, kontrol grubunda bu oran %0.05 olarak gözlenmiştir.

Bugün bahsedeceğim çalışma, üretici ilaç firmasının desteğiyle yapılmış bir çalışmadır. Bu çalışmada insülin ( + ağızdan başka bir şeker ilacı ) alan ve şeker kontrolü yeterli olmayan tip 2 diyabet hastalarında, tedaviye dapagliflozin eklenmesinin etkinliği ve güvenirliği araştırılmıştır.

Çalışma 2008-2009 yılları arasında 808 hastada yapılmıştır. Eklenen dapagliflozin plasebo veya 2.5, 5, veya10 mg dozundadır

Tedaviye Dapagliflozin Eklendiğinde Sonuçlar

3 aylık kan şekeri ortalmasında %0,96 düşme

Günlük insülin dozunda azalma 1,95Ü

Kilo azalması 1,61 kg (plaseboda 0,43kg artış)

Hipoglisemik (kan şekerinin fazla düşmesi) olaylarda %4.8 artış

Genital enfeksiyonlarda 3,4 kat artış

İdrar yolu enfeksiyonunda 1,9 kat artışa neden olmuştur.

Eve Götürülecek Sonuçlar

Dapagliflozin şeker kontrolünde fayda sağlayabileceği gibi enfeksiyon riskini de arttırmaktadır. Kanser gelişimi üzerine muğlak etkisi nedeniyle ihtiyatlı olmak gerekir.

John P.H. Wilding, et al. “Long-Term Efficacy of Dapagliflozin in Patients With Type 2 Diabetes Mellitus Receiving High Doses of Insulin”. Annals of Internal Medicine, March 20, 2012 vol. 156 no. 6 405-41.

http://www.nytimes.com/2011/07/20/business/diabetes-drug-dapagliflozin-rejected-by-fda-panel.html

Reklam

Yeni Şeker İlacı Dapagliflozin’in Etkinliği için yorumlar kapalı

Filed under Şeker Hastalığı (Diyabet)

Yorumlar kapatıldı.