Mide Mikrobu Şeker Hastalığı Mı Yapıyor?

Histopathology of Helicobacter pylori infectio...

Image via Wikipedia

Helikobakter pylori’nin hikayesi oldukça enteresandır. Bilmeyenler için tekrarlayayım: Avustralyalı doktorlar Warren ve Marshall yayınladıkları makalede, H. pylori enfeksiyonunun birçok mide ülseri ve gastritin nedeni olduğunu, daha önce sanıldığı gibi stres yahut baharatlı yemeklerle alakası olmadığı fikrini ileri sürdü. Hatta Marshall bu savını doğrulamak için helikobakter içeren bir sıvıyı içerek kendinde gastrit geliştiğini gösterdi. Warren ve Marshall, H. pylori üzerine yaptıkları çalışmanın ardından 2005’te Tıp dalında Nobel Ödülü ile ödüllendirildi.

Bu bakteri gastrit yapmanın dışında, benim de daha önce değindiğim gibi mide kanseri ve pankreas kanseri gelişme riskini de arttırmaktadır; buradaki arttırmaktadır sözü; her helikobakter olanın kanser olmayacağını vurgulamak içindir.

Bugün bahsedeceğimiz çalışma ise, helikobakterin neden olabileceği başka bir hastalığı araştırmıştır.

Çalışma1998-1999 yılları arasında, 60 yaş üzerinde olan ve şeker hastalığı olmayan bireylerin verileri incelenerek yapılmıştır.

Bireylerde herpes simplex virus 1, varicella virus, cytomegalovirus, ve T. gondii seropositivitesi ile şeker hastalığı arasında bir ilişki bulunmamıştır. Ancak helikobakter pylori seropozitif olanlarda diyabet gelişme riski 2,7 kat fazla bulunmuştur.

Eve Götürülecek Sonuçlar

  • Helikobakter pylori aynı zamanda diyabet gelişim riskini de arttırmaktadır.
  • Herhangi bir şikayetiniz olmasa da helicobakter pylori için tarama yapmanız, faydalı olabilir.

Christie Y. Jeon, et al. “Helicobacter pylori Infection Is Associated With an Increased Rate of Diabetes “. Diabetes Care March 2012 vol. 35 no. 3 520-525.

2 Yorum

Filed under Şeker Hastalığı (Diyabet)

2 responses to “Mide Mikrobu Şeker Hastalığı Mı Yapıyor?

  1. Suzan Diker

    Merhaba Burak bey..Amerikan hastanesinde ağızdan üfleyerek mikrobun olup olmadığına bakılıyor..tarama derken bunumu kastettiniz…aynı işlemse hastanede siz yapıyormusunuz? iyi çalışmalar….

    • Söz ettiğiniz test nefes üreaz testi; biz gaitada helikobakter pylori antijeni testi yapıyoruz. Öncesinde mide koruyucu ilaçları en az iki gün öncesinden kesmek gerekir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s