Kanserin Tedavisi Var; Ancak Saklanıyor Mu?

English: Main symptoms of cancer metastasis. S...

Image via Wikipedia

Kanserle ilgili en çok merak edilen ve üzerinde spekülasyon yapılan konu şudur: “kanserin tedavisi var; ancak saklanıyor”. Bu soru bana ilk 1997 yılında medikal onkolojide intern olarak çalıştığımda sorulmuştu ve geçen yıllar içinde mütemadiyen soruluyor.

Bu sorunun cevabı ise: “evet var; ama şu andaki bilgi birikimimiz bu zor soruyu çözmeye yetmiyor”. Bunu şu şekilde anlatabiliriz; motorlu arabaların icadı biliyorsunuz yaklaşık 100 yıl öncesine dayanıyor. 100 yıl önce bir motor ustasının önüne, günümüz arabasını koyarsanız, o motor ustasının bu arabanın sorununu çözmesini bekleyemezsiniz. Şimdi aranızda, iyi bir ustaysa neden çözmesin diyecekler olacaktır, ama günümüz arabalarında herşeyin bilgisayar vasıtasıyla denetlendiği ve uygulandığı düşünülürse, eski zaman ustalarının neden çözemeyeceği anlaşılacaktır. Çünkü eski usta, motorun mekaniğini biliyor, ama bilgisayarın ne olduğunu bilmiyor.

Kanser hücreleri ve kanser dokuları ile ilişkimizde ise biz hekimler, eski zaman motor ustaları gibiyiz, ama bu yeni arabaların içinde bilgisayar olduğunu öğrendik; iş bu bilgisayarın nasıl çalıştığını ve içindeki programları anlamak? İşte büyük soru da bu.

Hali hazırdaki bilgi birikimimizde, kanser dokusundaki genetiğin (hardware) ve epigenetiğin (software) sabit olduğu düşüncesi hakimdi. Ancak bugün sizlere paylaşacağım son derece önemli çalışmada bu sabitliğin olmadığı anlaşıldı.

Çalışma, böbrek kanseri olgularında yapılmış ve ana kitle ve metastatik kitlelerde eksom sıralaması (sequencing), kromozom aberasyon analizi ve ploidi profili yapılmıştır.

Sonuçlar

Tümör dokusunun her bölgesinde, somatik mutasyonların %63-69’u tesbit edilememektedir. İyi prognoz ve kötü prognoz gene- ekspresyon imzaları, aynı tümörün farklı bölgelerinde gözlenmektedir. Allelik kompozisyon ve ploidi profil analizi tümör içi yaygın heterojenitenin olduğun göstermektedir. Bu heterojenite ile tümörün adaptasyonunu kolaylaştırmaktadır ve Darwinci seçimle tedavi başarısızlığına neden olmaktadır.

Eve Götürülecekler

1. Tümör dokusunun ve metastaz dokusunun her bölgesi aynı değildir.

2. Metastaz yapmış kanserlerin küçük bir kısmında tedavi ile şifa sağlanabilir, ancak geri kalan kısmında, tam şifa sağlanması için daha çok çalışmamız, daha çok öğrenmemiz gerekmektedir.

Marco Gerlinger, et al. “Intratumor Heterogeneity and Branched Evolution Revealed by Multiregion Sequencing”. N Engl J Med 2012; 366:883-892March 8, 2012.

Reklam

Kanserin Tedavisi Var; Ancak Saklanıyor Mu? için yorumlar kapalı

Filed under Kanser

Yorumlar kapatıldı.