Kilo Verilmesinde Aralıklı veya Sürekli Enerji Kısıtlaması

A picture of CRP from 1B09.pdb made using pymol

Image via Wikipedia

Kilo vermek için dışardan aldığımız enerji, ihtiyacımız olan enerjinin altında olmalıdır. Ancak bu şekilde diyete sürekli uymak oldukça zordur. Peki aralıklarla enerji kısıtlamasına gidilirse ne olur? İşte bu sorunun cevabı:

Çalışma 107 fazla kilolu veya obez menapoz öncesi kadında yapılmıştır. Çalışmada enerji kısıtlaması %25 olacak şekilde:

a) Haftada 2 gün 2710 kJ/gün, veya

b) Haftada 7 gün 6276kJ/gün

olacak şekilde bireylerin diyetleri ayarlanmıştır. Çalışmada ağırlık, antropometri, meme kanseri, diyabet, kald damar sistemi hastalıkları ve demans risk biyomarkırları; insulin direnci(HOMA), oksidatif stres markırları, leptin, adiponectin, insulin-like growth faktor (IGF)-1 ve IGF binding protein 1 ve 2, androgenler, prolaktin, inflamasyon markırları (high sensitivity C-reactive protein ve sialik asid), lipidler, kan basıncı ve brain-derived neurotrophic faktor başlangıçta, 1 , 3 ve 6. aylarda bakılmıştır.

Sonuçlar

Aralıklı enerji kısıtlamsı ile 6.4 kg azalma

Sürekli enerji kısıtlması ile 5.6 kg azalma sağlanmıştır ve istatistiksel olarak bu azalma benzer bulunmuştur.

İnsülin ve insülin direncinde azalma her iki grupta da orta düzeyde olmakla beraber, aralıklı enerji kısıtlaması yapılanlarda bu azalma daha da belirgindir.

Her iki grupta da leptin, free androgen index, high-sensitivity C-reactive protein, total ve LDL kolesterol, trigliserid, kan basıncı azalmış ve sex hormone binding globulin, IGF binding proteins 1 ve 2 artmış bulunmuştur.

Aralıklı enerji kısıtlaması, sürekli enerji kısıtlaması kadar etkindir.

M N Harvie1, et al. ”The effects of intermittent or continuous energy restriction on weight loss and metabolic disease risk markers: a randomized trial in young overweight women”. International Journal of Obesity (2011) 35, 714–727; doi:10.1038/ijo.2010.171; published online 5 October 2010

Reklam

Kilo Verilmesinde Aralıklı veya Sürekli Enerji Kısıtlaması için yorumlar kapalı

Filed under Genel, Kolesterol, Şeker Hastalığı (Diyabet)

Yorumlar kapatıldı.