Kahvaltı

Simit

Simit (Photo credit: u m a m i)

Doğru beslenme ile mutlu olmak için yemek yeme arasında bir uçurumun olduğunu uzun zamandır anlatıyorum. İnsan bedeninin genel olarak günde 3 kez beslenmek için ayarlandığı genel kanı görmektedir. Bu öğünlerin önemli parçasını da, sabah kahvaltısı oluşturmaktadır.

Bugün bahsedeceğim çalışma ise kahvaltının atlanması veya ev dışında kahvaltı yapılmasının çocuklar üzerinde şişmanlık yapıp yapmadığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma Hong Kong’da yapılmış ve 113,457 ilköğretim 4. sınıf öğrencisi buna katılmıştır. Katılımcıların %60’ına 2 yıl sonra tekrar ulaşılmıştır.

Başlangıçta, çocukların %85’i evlerinde, %9’u ev dışında kahvaltı yaptığı bulunmuş ve bu çocukların %5’inin kahvaltıyı atladıkları tesbit edilmiştir. Dışarıda kahvaltı yapan çocuklarda daha belirgin olmak üzere, kahvaltı atlayan çocuklarda da zaman içinde kilo artışı meydana gelmektedir.

Eve Gidecek Sonuçlar

1. Çocuklar evde kahvaltı yapmalıdır

2. Ek bilgi: kahvaltıda karbohidrat (ekmek-poğaça-simit) az miktarda olmalıdır.

S P P Tin, et al. “Location of breakfast consumption predicts body mass index change in young Hong Kong children”. International Journal of Obesity (2012) 36, 925–930; doi:10.1038/ijo.2011.262; published online 10 January 2012

Reklam

Kahvaltı için yorumlar kapalı

Filed under Genel, Şeker Hastalığı (Diyabet)

Yorumlar kapatıldı.