Kalça İyi, Bel Kötü

English: These children, playing in a public s...

Image via Wikipedia

Bedendeki her tür yağlanma aynı değil. Erkek tipi yağlanma (elma tipi) ile kadın tipi (armut tipi) yağlanma arasında fark var; genel olarak baktığımızda kadınların ortalamada erkeklerden daha fazla yaşadığı gözönüne alındığında, bu durumun bir kısmının vücut şekliyle alakalı olduğunu düşünebiliriz. Kendisi de kalp krizi geçiren Türk tıbbının yetiştirdiği en iyi ve en verimli hekimlerinden biri olan Sayın Prof. Dr. Altan Onat’ın yaptığı TEKHARF çalışmasını anlattığı bir konuşmasında, kalp krizi riskini, kendinde de olduğu gibi, bel çevresinin şiddetli bir şekilde arttırdığını ifade etmişti. Bu arada, TEKHARF çalışmasının, özveriyle yapılmış, son derece ciddi bir çalışma olduğunu belirtmek isterim.

Konumuza geri dönecek olursak, bugün sizlere bahsedeceğim çalışma 40 yaşında olan 2751 erkek ve kadının incelemiştir. Ortalama 8 yıl takipte 91 inme vakası tesbit edilmiştir.

 

Kadınlarda eğer karın yağı fazlaysa, inme riski 1,66 kat artmaktadır.

Kadınlarda kalça, toplam yağa göre arttıkça, inme riski azalmaktadır (HR=0,72).

Erkeklerde ise karın yağı, inme riskini 1,49 kat arttırmaktadır.

 

İnme riski açısından, bel çevresi riskliyken, kalça çevresi riski azaltmaktadır. Kadınlar, kalça genişliğini dert etmemeli, ancak bel çevresine son derece dikkat etmeleri gereklidir.

 

F Toss, et al. “Abdominal and gynoid adiposity and the risk of stroke”. International Journal of Obesity 35, 1427-1432 (November 2011)

 

Reklam

Kalça İyi, Bel Kötü için yorumlar kapalı

Filed under Genel, Kolesterol

Yorumlar kapatıldı.