Kolesterol Yüksekliği De Bazen İşe Yarar

Cholesterol Crystals in Synovial Fluid (compen...

Image by euthman via Flickr

Kolesterol, sağlık için kötü bir madde olarak algılansa da, kolesterol olmadan yaşamımızı sürdürmemiz mümkün değil. Bunun nedeni de, kolesterol hücrelerimizin zarını (dış çeperi) yapmasıdır. Kolesteroller, insan vücudunda yoğunluklarına göre birkaç sınıfa ayrılmakla birlikte, biz pratik olarak iki kolesterolü çoğunlukla değerlendiririz: HDL= İyi kolesterol, LDL= kötü kolesterol. HDL’nin yüksek, LDL’nin de düşük olması sağlık açısından yararlıdır, ama tabi ki tek başına yeterli değildir.

 

Bugün bahsedeceğim çalışma 55-99 yaşları arasındaki 5750 erişkinde yapılmıştır ve katılımcılar ortanva 13.9yıl takip edilmişlerdir. Bu çalışmada sorulan soru: “toplam kolesterol ve alt grupları kalp-damar hastalığının dışındaki ölümlere etki ediyor mu?”dur.

 

Sonuçlar

Toplam kolesterolde her 38 mg/dL artış (1-mmol/L), kalp dışı ölüm riskini %12 azaltmaktadır. (hazard oranı(HR) = 0.88). Yaşa göre dağılımda, bu ilişki 65 yaş üzerinde anlam kazanmaktadır. Bu etkinin çoğunluğunun HDL-dışı kolesterolden geldiği ve kısmen de kanser mortalitesine bağlı olduğu gözlenmiştir. Şaşırtıcı olarak HDL ile kalp dışı ölüm riski arasında bir ilişki bulunmamıştır.

 

Toplam kolesterol artışı yaşlı insanlarda kalp-damar dışı ölüm riskini azaltmaktadır. Ama bu demek, kolesterollerimizi şişirmek için tıka basa yemek yiyelim anlamına gelmemelidir.

 

Rachel S. Newson, et al. “Association Between Serum Cholesterol and Noncardiovascular Mortality in Older Age”. Journal of the American Geriatrics Society

Volume 59, Issue 10, pages 1779–1785, October 2011.

 

 

Reklam

Kolesterol Yüksekliği De Bazen İşe Yarar için yorumlar kapalı

Filed under Kolesterol

Yorumlar kapatıldı.