Bisiklet Kullanmanın Yarar ve Zararları

Foto de la bicileta Bicing de Barcelona

Image via Wikipedia

İlkbaharda eskrim müsbakası için gittiğim Kopenhag’da, havanın oldukça soğuk olmasına rağmen, insanların çoğunluğunun bisiklet kullanması beni şaşırtmıştı. Kopenhag’da gece, gündüz, soğuk, sıcak, yağmur, kar bisiklete binilmesinin aslında birkaç sebebi var. Bunlardan birincisi, sağlık; ikincisi bu bir devlet politikası- daha yeşil bir çevre- daha sağlıklı insanlar. Bu konuda yapılan çalışma ise şöyle, kent merkezinde sarı renkli şehir bisikletlerini, merkezden çıkmamak kaydıyla istediğiniz süre kullanabiliyorsunuz. İkincisi yollarda bisiklet üstünlüğü var; işte bu ülkemizde pek olacak bir şey değil gibi gözüküyor; sürücülerimiz vahşi ormanda yaşam mücadelesi yaptığını düşünüp, emniyet şeridinde cirit atıp, girilmezden girip, dönülmezden döndüğü için; buna mukabil trafik düzenleyicilerin bunları es geçip, hastanenin önünden- evinizin önünden arabanızı çekmeye öncelik verdiğinden, ülkemizde bisiklete şehir içinde binmek bu nedenlerden dolayı riskli gibi durmaktadır.

Ancak şimdi bahsedeceğim çalışma Barselona’da yapılmış ve 181.982 bisiklet paylaşımı (Bicing)  katılımcısı değerlendirilmiştir.

Araba kullananlarla kıyaslandığında, bisiklet kullanlarda trafik kazalarına bağlı ölümde 0.03, hava kirliliğine bağlı ölümde 0.13 artış gözlenmiştir. Fiziksel aktivitenin artması ise 12.4 ölümü engellemiştir. Ayrıca karbondiyoksid emisyonu 9.062.344kg azalmıştır.

Sonuç

Eğer Barselona’da yaşıyorsanız bisiklet kullanın.

David Rojas-Rueda, et al. “The health risks and benefits of cycling in urban environments compared with car use: health impact assessment study”. BMJ 2011; 343:d4521.

Reklam

Bisiklet Kullanmanın Yarar ve Zararları için yorumlar kapalı

Filed under Genel

Yorumlar kapatıldı.