Bisiklet Kullanmanın Yarar ve Zararları

Foto de la bicileta Bicing de Barcelona

Image via Wikipedia

İlkbaharda eskrim müsbakası için gittiğim Kopenhag’da, havanın oldukça soğuk olmasına rağmen, insanların çoğunluğunun bisiklet kullanması beni şaşırtmıştı. Kopenhag’da gece, gündüz, soğuk, sıcak, yağmur, kar bisiklete binilmesinin aslında birkaç sebebi var. Bunlardan birincisi, sağlık; ikincisi bu bir devlet politikası- daha yeşil bir çevre- daha sağlıklı insanlar. Bu konuda yapılan çalışma ise şöyle, kent merkezinde sarı renkli şehir bisikletlerini, merkezden çıkmamak kaydıyla istediğiniz süre kullanabiliyorsunuz. İkincisi yollarda bisiklet üstünlüğü var; işte bu ülkemizde pek olacak bir şey değil gibi gözüküyor; sürücülerimiz vahşi ormanda yaşam mücadelesi yaptığını düşünüp, emniyet şeridinde cirit atıp, girilmezden girip, dönülmezden döndüğü için; buna mukabil trafik düzenleyicilerin bunları es geçip, hastanenin önünden- evinizin önünden arabanızı çekmeye öncelik verdiğinden, ülkemizde bisiklete şehir içinde binmek bu nedenlerden dolayı riskli gibi durmaktadır.

Ancak şimdi bahsedeceğim çalışma Barselona’da yapılmış ve 181.982 bisiklet paylaşımı (Bicing)  katılımcısı değerlendirilmiştir.

Araba kullananlarla kıyaslandığında, bisiklet kullanlarda trafik kazalarına bağlı ölümde 0.03, hava kirliliğine bağlı ölümde 0.13 artış gözlenmiştir. Fiziksel aktivitenin artması ise 12.4 ölümü engellemiştir. Ayrıca karbondiyoksid emisyonu 9.062.344kg azalmıştır.

Sonuç

Eğer Barselona’da yaşıyorsanız bisiklet kullanın.

David Rojas-Rueda, et al. “The health risks and benefits of cycling in urban environments compared with car use: health impact assessment study”. BMJ 2011; 343:d4521.

8 Yorum

Filed under Genel

8 responses to “Bisiklet Kullanmanın Yarar ve Zararları

 1. Tuncay AKOĞLU

  Hocam ben size kendimle ilgili bir bilgi vermek istiyorum. Ben uzun zaman önce 70 km mesafe yapmıştım bisiklet ile sonucunda sol bacağımda ana damarda tıkanma oldu. Fakat meğerse ben hiperglisemi hastası olduğum ortaya çıktı bu vesile ile. Sonra ise tedavimi oluyorum. Yani belki de bisiklet sürmeseydim bu hastalığımı da çok uzun yıllar sonra öğrenecektim. Daha öncesinde ise şöyle bir sorun yaşadım. Vücudum aşırı kıllı bir yapıda olduğu için seleden dolayı anüse yakın bir yerde halk tabiri ile kıl dönmesi oldum. Sonra bir operasyonla tedavi oldum. Bisiklet kullanmaya sağlık için tekrar başladım. Fakat size sorum yine bisiklet kullanmaya başladığım için kıl dönmesi olurmuyum ? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılar

  • Öncelikle geçmiş olsun; pilonidal sinüs denilen kıl dönmesinin tedavisi ile genel cerrahi uzmanları ilgilenmektedir, dolayısıyla size bir öneride bulunmam ne yazık ki mümkün değil. Ancak, şekeriniz için düzenli kontrollere gitmeniz iyi olacaktır ki tahmin ediyorum yapıyorsunuzdur. Sevgiler, Dr. Burak Uzel

 2. Hayati

  Öncelikle Sağlıklı Günler Hocam.
  Yaklaşık 2 aydır düzenli olarak bisiklete binmekteyim. 10 gündür belimde ağrılar meydana gelmeye başladı. Yürürken herhangi bir problem yok ama oturduğumda daha net hissediyorum. Bel fıtığı başlangıcından şüpheleniyorum. Sizce Bisiklete binmeye devam etmem doğrumudur. Bu rahatsızlığın kaynağıni bisikletle binmekle ilişkilendirebilirmiyiz.

  • Bence duruşunuzu gözden geçirin ve germe egzersizleri yapın. Buna rağmen şikayetleriniz devam ederse FTR uzmanına görünmeniz uygun olur.

   Bisiklet azminizden dolayı da sizi tebrik ediyorum.

   Dr.Burak Uzel

   • Hayati

    Yürüyüş , Bel egzersizleri fırsat buldukçada yüzüyorum hocam. Sadece Oturduğumda ve araç kullanırken ağrı meydana geliyor. . Bacaklarıma veya vücudumun herhangi bir bölgesine vuran başka bir ağrı şikayetim yok . Biraz böyle devam edelim hocam ilerleme kaydedemezsem FTR ye görünücem.

    İlginize Teşekkürler.

 3. halil

  beş gün içinde aşağı yukarı 500 km bisiklet sürdük sağ kolumda güç kaybı var sağ el parmaklarım yatay konumda yan yana gelmiyor neden olabilir geçici mi

 4. Geri bildirim: Eve Hava Temizleme Cihazı Almalı Mıyız? | Uzm. Dr. Burak Uzel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s