Pioglitazon ve Mesane Kanseri

Pioglitazon

Image via Wikipedia

9 Haziran 2011 tarihinde Fransız Sağlık Ürünlerinin Güvenliği Ajansı (AFSSAPS) pioglitazon içeren ilaçların kullanılmasının durdurulması konusunda karar aldı. Bu grubun (glitazon: https://burakuzel-md.com/2010/08/05/rosiglitazon-ve-pioglitazon/  ) diğer üyesi olan rosiglitazon (https://burakuzel-md.com/2010/07/28/ilac-savaslari/  ) etken maddeli ilaçlar ise geçtiğimiz sene kalp krizi riskini arttırdığı için kullanımdan kaldırılmıştı.

Fransızların bu kararına neden olan çalışma ise 2006 yılında 40 ile 79 yaşları arasında olan 1.491.060 diyabet hastasının verileri incelenerek yapılmıştır.

Pioglitazona maruz kalmış diyabetlilerin sayısı 155.535 kişiyken; pioglitazon kullanmayanların sayısı 1.335.525 kişidir. Pioglitazon kullananlarda 175 mesane kanseri gelişimi varken , kullanmayanlarda 1.841 vaka saptanmıştır. Pioglitazon kullanımı mesane kanseri gelişimi riskini anlamlı olarak arttırmaktadır (HR :1,22 [GA%95 1,05-1,43]).

Pioglitazonun mesane kanserini riskini arttırması, kullanılan kümülatif doz (28.000 mg için HR 1,75) ve süre ile (12 ile 23 ay için HR 1,34) ilişkilidir. Mesane kanseri riski, pioglitazon kullanalarda sadece erkeklerde arttığı gözlenmiştir.

Sonuç

Pioglitazon diyabet tedavisinde etkinliğini iyi bildiğimiz bir ilaçtır; ancak erkeklerde mesane kanseri riskini uzun dönemde arttırabilmektedir. Bu ilacı kullanırken dikkatli olmakta fayda vardır. Halihazırda bu ilacı kullananların, ilaçlarını kesmemelerini ve kendilerini takip eden hekimlerine başvurmalarını öneririm.

http://www.afssaps.fr/Infos-de-securite/Communiques-Points-presse/Suspension-de-l-utilisation-des-medicaments-contenant-de-la-pioglitazone-Actos-R-Competact-R-Communique

2 Yorum

Filed under Kanser, Şeker Hastalığı (Diyabet)

2 responses to “Pioglitazon ve Mesane Kanseri

  1. Geri bildirim: Amerika Birleşik Devletleri FDA İlaç Güvenliği Duyurusu: Pioglitazon ve Artmış Mesane Kanseri Riski | Burak Uzel, MD

  2. cengiz şengül

    kullanıyordum,,ama bıraktım,,herne kadar ülkemizde bu gibi durumlardaki sonuçlar ortada,(aşı örnekleri)dışarıda daha araştırmacı olunduğundan yarın geç olunabilir,keşke almasaydım yerine, kendim karar vererek bıraktım,,öğlende tok içiyordum,ama şimdi biraz daha dikkatli gıda alarak dengede tutuyorum şekeri,,Herkese saygılar,,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s