Bevacizumab ve Tedavi İlişkili Mortalite

Kanser, son derece karışık bir konu- bir hücrenin neden kontrolden çıktığını, neden bu kadar saldırgan davrandığını halen çözmüş değiliz. Ancak, kanserin çoğalması için enerji ve yapıtaşlarına ihtiyacı olmaktadır; kanser bunu sağlamak amacıyla kendine yeni damarlar oluşturmaktadır- bu damarları kaçak hat olarak düşünebiliriz. Eğer bu yeni oluşan kan damarlarını önleyebilirsek, kanseri de dizginleyebileceğimiz düşünülmüştür. Bevacizumab’da bu yola etki eden bir ilaçtır. Ancak her ilaçta olduğu gibi bu ilacın da yan etkileri var

Bu çalışmada, bevacizumabın ölümcül yan etkileri araştırılmıştır. Bunun için sistemli olarak geriye dönük bir araştırma yapılmışve 10 217 hastanın verileri değerlendirilmiştir.

Bevacizumab ile ölümcül yan etki riski %2.5 olarak bulunmuştur.

Sadece kemoterapiye göre, tedaviye bevacizumabın eklenmesi ölümcül yan etki olasılığını 1.4 kat arttırmaktadır. Kullanılan kemoterapi ilaçları taksanları veya platinleri içeriyorsa bu ilişki belirginken, diğer kemoterapi ajanlarında bu ilişki gözlenmemiştir.

En sık rastlanan ölümcül yan etkiler ise:

Kanama %23.5

Nötropeni %12.2%

Sindirim sistemi kanalında delinme %7.1

Her ilacın yan etkilerini, yararlarını, zararlarını iyi tartmak ve buna göre uygulamak gerekir.

Vishal Ranpura, et al. “Treatment-Related Mortality With Bevacizumab in Cancer PatientsA Meta-analysis”. JAMA. 2011;305(5):487-494. doi:

Reklam

Bevacizumab ve Tedavi İlişkili Mortalite için yorumlar kapalı

Filed under Kanser

Yorumlar kapatıldı.