Kilo Ver Şekeri Engelle

Şimdi bahsedeceğimiz çalışma, diyabetin gelişmesini engellemek için verdiğimizi mücadelenin nedeni bize açıklıyor. Çalışma Finlandiya’da diyabetin önlenmesi projesini değerlendirmektedir.

 

Bozulmuş açlık kan şekeri olan (100-126mg /dL) veya bozulmuş glukoz toleransımolan (şeker yükleme testinde anormal değerler bulunan), kalp damar hastalığı öyküsü olan veya gebelik diyabeti öyküsü olan 10149 birey tesbit edilmiştir. Başlangıçta diyabeti olmayan ve 1 yıl boyunca takip verisi  olan 2798 katılımcı bulunmuştur (BMİ yaklaşık 31).

 

Şeker İnsidansı

 

Şeker yüklemesi normal olanlarda, kadında %1.2, erkekde %2

 

Bozulmuş açlık kan şekeri olanlarda , kadında %7.4, erkekde  %13.5

 

Bozulmuş şeker yükleme testi sonucu olanlarda, kadında %11., erkekde %16.1 olarak bulunmuştur.

 

Kilosu Sabit Kalanlara Göre Diyabetin izafi riski

 

%5 veya fazla kilo verenlerde 0.31

%2.5-%4.9 kilo verenlerde 0.72

%2.5’den fazla kilo alanlarda 1.1

 

 

Timo Saaristo, et al. “Lifestyle Intervention for Prevention of Type 2 Diabetes in Primary Health Care One-year follow-up of the Finnish National Diabetes Prevention Program (FIN-D2D)“. Diabetes Care October 2010 vol. 33 no. 10 2146-2151

 

 

4 Yorum

Filed under Şeker Hastalığı (Diyabet)

4 responses to “Kilo Ver Şekeri Engelle

  1. Merhaba Burak Bey.Ben ve arkadaşım son seneler de kilo aldık.Ben yakınımı kaybettiğim için , beslenmeme dikkat etmeden ,gece bile atıştırarak,kilo aldım.Ben de şeker değerlerim yükselmeye başlamıştı.Aynı durum arkadaşımda da oldu.O hemen şekeri düşüren haplara başladı.Halbuki doktoru ona önce kilo ver dedi.Ben kilo vermeyi düşündüm.Beslenme şeklimi kendim değiştirdim.Geçen sene ile bu sene arasında on kilo verdim.Yedi kilo daha vermem gerekiyor.Ben de yükselmeye başlayan şeker normale döndü,arkadaşım hapına devam ediyor.Bu arada kilo vermeme yeşil çayın da katkısı çok fazla.Bilgilerinize çok teşekkür ederim.

  2. Fehime Hanım Merhaba;

    Yeme eylemine beslenme dışında bir anlam yüklendiğindeki sonuçları ne kadar iyi anlattınız. Hepimiz bu tuzağa düşmeye son derece açığız; yeme eylemenin tek amacı beslenme olmalı…

    İçten yorumlarınız için size sonsuz teşekkür ediyorum ve diğer konularda da katkılarınızı bekliyorum.

  3. zeynep

    Iyi gunler dilerim, Aclik sekerim 109.8 75grm yukleme testinin 30.dakika:235 60.dakika:120.6 120.dakika:100.8 180.dakika:84.6 240.dakika:84.6. Sanirim gizli seker hastasiyim, gozlerim iki yildir bulanik goruyor. gecen ay nefes darligi, kalp carpintisi ile doktora gittim ve kanimda plazma vizikositesmin biraz yukselmis oldugunu soylediler, yurtdisinda yasiyorum ve burada maalesef para ile bile ozel doktora gidemiyoruz sadece aile doktorumuzun hastaneye mektup yazmasini ve mektubun cevabini bekliyoruz ona gore muayeneye gidebiliyoruz. ne yapmaliyim? bana ne olur bir seyler soyleyin, sag kolumda uyusukluk hissediyorum surekli:( sigara iciyordum 3 ay once biraktim.kolumu, gozumu kaybetme riskim yok degil mi? ne olur bana yardim edin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s