Ölmeyi Unutan Hücreler-6

Hastaneye vardığımda saat sekizi birkaç dakika geçiyordu ve içerisi yine tıka basa doluydu. Dünün sisi yere çöktüğü için ferah bir hava şimdilik koridorlarda vardı. İşlemleri birgün öncesinde yaptırmanın rahatlığı içerisinde biyokimya laboratuvarının kan alma bölümüne geldim. En son kan tetkikini işe girerken yaptırmıştım ve bir şey çıkmamıştı. Bakalım şimdi beni ne süprizler bekliyordu.

 

Kan verdikten sonra ultrason beklemek için kantine gittim, o sırada açık olan televizyonu seyretmeye başladım. Sabah sohbet programlarından biriydi bu, iki kişi konuşuyorlardı. Saatime baktım 45 dakika geçmişti, tekrar televizyona baktım; aman Tanrım, seyrettiğim televizyon programında ekran donmuştu ve 45 dakika hareketsiz insan görüntülerini izlemiştim.

 

Radyolojiden ismim çağrıldığında bir oh çektim, sonunda ne olduğunu anlayacaktık. Acaba ufak da olsa iyi bir ihtimal var mıydı?

 

Küçük ve karanlık bir odaya girdiğimde doktor bey de içerideydi. Ultrason makinasının ekranı karanlıktı. Doktor, şikayetimin ne olduğunu, ne zaman başladığı, ağrı olup olmadığını sordu. Radyolog, kısa boyluydu, hafifçe göbeği vardı, karanlık da çalışmaktan derisinin rengi soluk gözüküyordu. Dr. Ufuk bu yüzden “bizim batman sana bir baksın, anlarız ne olduğunu” diye söylemişti ve ben bu espriyi yeni anlamıştım: yarasalar gibi karanlıkta çalışıyordu radyologlar. Saç jölesi gibi bir şeyi cildime sürdü doktor, soğuğundan irkildim aniden ve ekranda bazı beyazlıklar belirdi. Bir ekrana, bir doktora bakıyordum, sanki televizyon da yayın bitmiş, İstiklal Marşı okunmuş ve karlı ekran başlamıştı. Hiçbirşey anlaşılmıyordu.

 

-“Hocam, bu nedir?” diye sorarken, alacağım cevabın nasıl anlayacağımı kestiremiyordum.

 

-“Sol testisde bir kitle var, şimdi dopplerle bakacağım. Evet, kitle oldukça kanlanıyor.”

 

-“Nedir hocam? Ölecek miyim?”

 

-“Korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Yavuz Bey göndermişti değil mi? Ben onunla şimdi konuşacağım. Biraz dışarda beklerseniz, raporunuzu da hazırlamış olurum.”

 

Sözlü sınavdan sonra notunun açıklanmasını bekleyen çocuklar gibiydim. Acaba ne çıkacaktı.

 

Zarfı açtım ve ismimin olduğu kağıdı okumaya başladım.

 

 

 

Adı Soyadı: BERK CANDAN                                  Hasta No: 1459888 / 4784725

T.C. Kimlik No: 1210001125400254             Yaş: 32

Bölüm Adı: RADYOLOJİ                                         Cinsiyet: ERKEK

Geliş Tarihi: 04/03/2011

Kurum Adı: YAPI KREDİ SİGORTA

 

TESTİS US

İşlem Kodu          İşlem Adı

3770                               Skrotal renkli Doppler US

 

SAĞ TESTİS boyutboyut ( 43×24 mm) ve eko yapısı normaldir.

 

SOL TESTİS’de tm. mevcuttur. Kitle testisin asgari 2/3’ünü kaplamaktadır. Kitle multilokal- multilobüle (bulky) görünümdedir. Az miktarda kalan normal doku içinde mikrokalsifikasyona rastlandı. Kitleler çoğunlukla hipoekoiktir. Bir kısmında rim şeklinde hiperekojen kapsüler eko (kalsifikasyon?) izlendi.

 

RENKLİ DOPPLER’de sol testiküler solid kitle ileri derecede hiper vaskülerdir (malignite kuvvetle muhtemeldir).

Intraskrotal serbest sıvı izlenmedi.

Epididimler normal görünümdedir.

 

SONUÇ:

SOL TESTİS TM.

SOL TESTİKÜLER MİKROLİTHİAZİS.

sol testis tm

 

Reklam

Ölmeyi Unutan Hücreler-6 için yorumlar kapalı

Filed under Kanser, ustalık yolu

Yorumlar kapatıldı.