Diyet ve Depresyon: Çözüm Nedir?

İnsanların en büyük sıkıntısı hedeflerinin olmamasıdır. Eğer geçerli bir hedefiniz yoksa, boşlukta avere dolaşmak zorunda kalırsınız. Geçerli hedefler arasında da mutluluk ve para bulunmamaktadır. Ancak ve ne yazık ki bir kısım insan da hedeflerine mutluluğu ve parayı koyup, bu hedeflere de ulaşamamaktadır.

 

Mutlu olmak için yiyecek tüketmek de benzer şekilde hedefi ıskalatmakta ve kişiyi depresyona sokmaktadır. Beynimiz, şahsımıza ait bir organ olsa da, bir makine olduğunu unutmamalı ve klavuzuna uygun davranmalıyız.

 

Fareler ve İnsanlar

Evine fare girenler bilir (bizimkisine girdiği için ben biliyorum); inanılmaz akıllı hayvanlardır. İşte bu yüzden de psikolojik testler fareler üzerinde sıklıkla yapılır. Bugün bahsedeceğim çalışma, lezzetli ve fazla yağlı diyetin (FYD) depresyon benzeri davranışlara etkisi ve beynin ödül yolunda yarattığı biyokimyasal değişiklikleri araştırmaktadır. Bu çalışma aynı zamand diyetle gelişen obeziteye bağlı depresyon gelişimine neden olannöral yolu da anlamaya yönelik yapılmıştır.

 

Sonuçlar

Sürekli fazla yağlı yiyecek tüketmek ve obezite ödül devresinde plastisite ilişkili değişiklikler yapmaktadır. Bu tür yiyecekler ve diyete bağlı obezitede negatif duygu durumuna ve depresyon benzeri semptomlara neden olabilmektedir.

 

Eve Gidecek Sonuç

Mutlu olmak için fazla yağlı yiyecek tüketirseniz bilakis mutsuz olacaksınız.

S Sharma and S Fulton. “Diet-induced obesity promotes depressive-like behaviour that is associated with neural adaptations in brain reward circuitry”. International Journal of Obesity 37, 382-389 (March 2013) | doi:10.1038/ijo.2012.48

 

Reklam

Diyet ve Depresyon: Çözüm Nedir? için yorumlar kapalı

Filed under Genel, Şeker Hastalığı (Diyabet)

Yorumlar kapatıldı.