Bu Dönemlerde Hekim Olmak

Esasında yeni sistemle, eski sistem arasında etik açıdan herhangi bir değişim yok. Etik kodları düzgün çalışmayan insanlar, yeni düzenin boşluklarını kullanırken; bizim gibi etik kodları düzgün hekimler de hastalarına eskiden olduğu gibi ilgi ve şefkatle bakmaya devam ediyor.

Yeni Sistem

Yeni sistemin halkımız için getirisinin büyük olduğu aşikar: hatırlayın, bundan 10 yıl önce İstanbul’da SSK’lı hastaların gidebileceği ve bu hastaların ilaçlarını alabilecekleri yerler sınırlıydı. Bu noktada atılacak herhangi bir adım, bir öncesinden kötü olamazdı da.

Yeni sağlık sistemi ile, halkımız ilaçlarını daha kolay alabilir oldu; daha sonra da özel hastanelerin de SSK sistemine entegre olmasıyla, halkın sağlık hizmetlerinin daha derin

Hospital

Hospital (Photo credit: José Goulão)

uzmanlık gerektiren alanlarına erişmesi kolaylaştı.

Ancak yeni sistem, içerisinde bazı sıkıntılar da getirdi. Hastayı müşteri haline getirmeye çalıştı. Hekimi de itibarsızlaştırıp bu duruma direnç göstermesine engel olmaya çalıştı. Bu şekilde sağlık sistemi, tek bir elden rahatlıkla yönetibilecekti.

Hasta Müşteri Midir?

Arabası olan bir insan, servise götürdüğünde müşteri olur, fakat ateşi yüksek olan yavrusunu bir anne, onu doktoruna götürdüğünde müşteri olabilir mi? Bir annenin çocuğuyla olan bağı, bu bağın hekimle teması, arabayla tamircisi ve sahibi arasındaki ilişkiye benzer midir? Doktorunuz, çocuğunuzu muayene ederken, yüzündeki her mimiğe bakmaz mısınız? Çocuğunuzun önemli bir şeyi yok, her çocuğun ateşi biraz çıkar dediğinde, göğüs kafesinizdeki kuş çırpınmayı bırakmaz mı? Bana öyle olur.

Hastanın bir ruhu olduğu gibi hekimin de ruhu vardır; hastanın hekimle olan ilişkisi şefkate, sevgiye dayalıdır; bunun maddi bir karşılığı yoktur.

 Maddiyat Tıpta Yok Mudur?

Tabii ki bir hekim, fotosentezle yaşayamamaktadır. Ama ahlaklı hekim hastasına para kazanacağı için bakmaz. Bırakın duyduğunuz paragöz hekimleri; çoğumuz öyle değiliz, ama her iş grubunda da benzer sayıda ahlaksız yok mu? Çoğunlukta olan hekim grubu, iyi ahlaklılardan oluşur; siz de bize yardım edin iyiye örnek gösterin, kötüyü de genellemeyin…

Bu dönemde hekim olmakla, eskiden hekim olmak arasında fark yok: ya şefkat ve ahlak olacak, ya da olmayacak.

2 Yorum

Filed under Genel

2 responses to “Bu Dönemlerde Hekim Olmak

  1. Burak Bey,yazdıklarınıza katılıyorum. Fakat bence eksik olan çok şey var.Yeni sistemin evet bazı getirileri oldu.Ama özel hastaneler özellikle İstanbul’da ticarethane.Çok az kısmı, SGK ödüyor,büyük miktar hasta cebinden veriyor.Ufak birşey için,büyük araştırmalarla rakamlar yükseltiliyor…Evet eskiden hastanın doktora bir saygısı vardı.Karmaşayı seven halkımız her geçen gün, daha kavgacı.Etik kurallara uymayan hem hasta ,hem doktor eskiye oranla daha fazla olduğunu düşünüyorum.Eskiyle mukayese ettiğimizde,doktorların büyük çoğunluğu az maaş ve çok hasta olarak çalışıyor…Bir ülkenin sağlık sorunları en başta giderilmesi gerekir ki diğer sistemler düzgün çalışsın. Bir örnek vermek istiyorum;evime çok yakın bir özel hastane var.SGK . lı bakmıyor.Bir gün sordum acil gelen SGK lı hastayı ne yapıyorsunuz diye.Alıyoruz ama ,ölümcül durumda olanları dediler!!!Bu çok tuhaf değil mi? Beş yıllık bir doktorun aldığı maaşı duydum,eşi çalışmıyor,bir de çocukları varsa nasıl geçinecek? Düzeltmeleri gereken çok şey var diye düşünüyorum…

    • Söylediğiniz konular doğru, ancak adresi yanlış. Hekim olarak benim görevim, şu anda da olduğu gibi, sadece hastayı iyi etme ve sağlığının devamını sağlamak antlaşması ile sınırlı; hiçbirimiz (%99,9) sağlık politikası üretmiyoruz, bize de zaten bir şey sormuyorlar.

      Hastanelerin ticarethane olmasına neden hekimler değil, kaldı ki artık devlet hastaneleri de özel hastanelerin yönetim şekliyle yönetiliyor, başlarında CEO’ları var.

      Yani, hem devlet hastanelerinde, hem de özel hastanelerde çalışan hekimlerin üzerinde ciddi baskı var. İşten atılmalar, maaşlarda kesintiler gırla…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s