Bu Dönemlerde Hekim Olmak

Esasında yeni sistemle, eski sistem arasında etik açıdan herhangi bir değişim yok. Etik kodları düzgün çalışmayan insanlar, yeni düzenin boşluklarını kullanırken; bizim gibi etik kodları düzgün hekimler de hastalarına eskiden olduğu gibi ilgi ve şefkatle bakmaya devam ediyor.

Yeni Sistem

Yeni sistemin halkımız için getirisinin büyük olduğu aşikar: hatırlayın, bundan 10 yıl önce İstanbul’da SSK’lı hastaların gidebileceği ve bu hastaların ilaçlarını alabilecekleri yerler sınırlıydı. Bu noktada atılacak herhangi bir adım, bir öncesinden kötü olamazdı da.

Yeni sağlık sistemi ile, halkımız ilaçlarını daha kolay alabilir oldu; daha sonra da özel hastanelerin de SSK sistemine entegre olmasıyla, halkın sağlık hizmetlerinin daha derin

Hospital

Hospital (Photo credit: José Goulão)

uzmanlık gerektiren alanlarına erişmesi kolaylaştı.

Ancak yeni sistem, içerisinde bazı sıkıntılar da getirdi. Hastayı müşteri haline getirmeye çalıştı. Hekimi de itibarsızlaştırıp bu duruma direnç göstermesine engel olmaya çalıştı. Bu şekilde sağlık sistemi, tek bir elden rahatlıkla yönetibilecekti.

Hasta Müşteri Midir?

Arabası olan bir insan, servise götürdüğünde müşteri olur, fakat ateşi yüksek olan yavrusunu bir anne, onu doktoruna götürdüğünde müşteri olabilir mi? Bir annenin çocuğuyla olan bağı, bu bağın hekimle teması, arabayla tamircisi ve sahibi arasındaki ilişkiye benzer midir? Doktorunuz, çocuğunuzu muayene ederken, yüzündeki her mimiğe bakmaz mısınız? Çocuğunuzun önemli bir şeyi yok, her çocuğun ateşi biraz çıkar dediğinde, göğüs kafesinizdeki kuş çırpınmayı bırakmaz mı? Bana öyle olur.

Hastanın bir ruhu olduğu gibi hekimin de ruhu vardır; hastanın hekimle olan ilişkisi şefkate, sevgiye dayalıdır; bunun maddi bir karşılığı yoktur.

 Maddiyat Tıpta Yok Mudur?

Tabii ki bir hekim, fotosentezle yaşayamamaktadır. Ama ahlaklı hekim hastasına para kazanacağı için bakmaz. Bırakın duyduğunuz paragöz hekimleri; çoğumuz öyle değiliz, ama her iş grubunda da benzer sayıda ahlaksız yok mu? Çoğunlukta olan hekim grubu, iyi ahlaklılardan oluşur; siz de bize yardım edin iyiye örnek gösterin, kötüyü de genellemeyin…

Bu dönemde hekim olmakla, eskiden hekim olmak arasında fark yok: ya şefkat ve ahlak olacak, ya da olmayacak.

Reklam

Bu Dönemlerde Hekim Olmak için yorumlar kapalı

Filed under Genel

Yorumlar kapatıldı.