Fast Food Lokantaları Uzak mı Yakın mı Olmalı?

Fast food in Nepal

Image via Wikipedia

Food Inc adlı belgeseli seyredenler hatırlayacaklardır, özellikle düşük gelire sahip bölgelerdeki insanlar daha ucuz olduğu için yüksek kalorili yiyeceklerle besleniyor, dolayısıyla da kilo alıyorlar-sağlık problemleri ortaya çıkıyor. Sağlıklı olan meyve-sebze fiyatları sürekli artarken, yüksek kalorili-ancak sağlıksız yağların fiyatı pek artmıyor. Bu şekilde de açlık nedeniyle insanların isyan etmesi engellenmiş oluyor.

Ülkemiz neyse ki sebze-meyve üretimi açısından bol, ancak bu kaynaklar da gitgide azalıyor, yaşam tarzımız da değişiyor. Bu konuda serbest irade zaman zaman tökezleyebiliyor, bunun için de fast-food ve küçük yiyecek dükkanlarının sağlıklı yiyeceklere ulaşamayan alanlarda sınırlandırılması ve bu bölgelerde süpermarketlerin arttırılması düşünülmektedir.

Bu çalışma ise Genç Erişkinlerde Koroner Arter Risk Gelişimi (Coronary Artery Risk Development in Young Adults =CARDIA) çalışmasının verileri kullanılarak yapılmıştır. Çalışmaya 18-30 yaşları arasında 5115 birey alınmış ve 4 dönemde incelenmiştir.

Sonuçlar

Evlerine 1-3km arasında fast-food lokantası olan düşük gelirli erkeklerde, fast food tüketimi artmaktadır. Süpermarketlerin çevrede varlığı ise diyetin kalitesi, sebze-meyve tüketimini etkilememektedir.

Fast-food lokantaları düşük gelirli insanların olduğu bölgelerin uzağında olmasında fayda vardır, ancak sağlıklı beslenme için farklı stratejiler uygulanmalıdır. Bunun da bir yolu sebze-meyve fiyatlarının düşük tutulması olabilir.

Janne Boone-Heinonen, et al. “Fast Food Restaurants and Food Stores

Longitudinal Associations With Diet in Young to Middle-aged Adults: The CARDIA Study “. Arch Intern Med. 2011;171(13):1162-1170. doi:10.1001/archinternmed.2011.283

Reklam

Fast Food Lokantaları Uzak mı Yakın mı Olmalı? için yorumlar kapalı

Filed under Genel

Yorumlar kapatıldı.