Ginseng, Ginsenoside Re ve Şeker

Amerika’da yaşayan insanların %30’unun bitkisel ilaçlar aldığı tahmin edilmektedir. Türkiye’de insanların ne kadar bitkisel ilaç kullanıdığı bilinmese de, birlikte yaptığımız bir ankette zayıflama amacıyla %50’ye yakın bir kullanım olduğunu gördük (www.facebook.com/drburakuzel). Bu çalışmada Ginseng ve onun aktif bölümü ginsenoside Re’ni diyabet tedavisindeki etkinliği araştırılmıştır.

Çalışmaya fazla kilolu veya obez olan bireylerden (BMI = 34 ± 1 kg/m2) bozulmuş OGTT (şeker yükeleme testi) veya yeni diyabet tanısı konulanlar alınmıştır. Bireylere randomize (rastlantısal) olarak 30 gün boyunca ginseng kökü ekstresi (8 g/gün), ginsenoside Re (250–500 mg/gün), veya plasebo verilmiştir.

Sonuç

Ginseng veya ginsenoside Re tedavisi pankreasda insülin salgılayan β-hücreslerinin işlevinde veya insülin duyarlılığında bir değişiklik yaratmamıştır.

Dominic N. Reeds, et al. “Ginseng and Ginsenoside Re Do Not Improve β-Cell Function or Insulin Sensitivity in Overweight and Obese Subjects With Impaired Glucose Tolerance or Diabetes “.Diabetes Care May 2011 vol. 34 no. 5 1071-1076

Reklam

Ginseng, Ginsenoside Re ve Şeker için yorumlar kapalı

Filed under Şeker Hastalığı (Diyabet)

Yorumlar kapatıldı.