Ginseng, Ginsenoside Re ve Şeker

Amerika’da yaşayan insanların %30’unun bitkisel ilaçlar aldığı tahmin edilmektedir. Türkiye’de insanların ne kadar bitkisel ilaç kullanıdığı bilinmese de, birlikte yaptığımız bir ankette zayıflama amacıyla %50’ye yakın bir kullanım olduğunu gördük (www.facebook.com/drburakuzel). Bu çalışmada Ginseng ve onun aktif bölümü ginsenoside Re’ni diyabet tedavisindeki etkinliği araştırılmıştır.

Çalışmaya fazla kilolu veya obez olan bireylerden (BMI = 34 ± 1 kg/m2) bozulmuş OGTT (şeker yükeleme testi) veya yeni diyabet tanısı konulanlar alınmıştır. Bireylere randomize (rastlantısal) olarak 30 gün boyunca ginseng kökü ekstresi (8 g/gün), ginsenoside Re (250–500 mg/gün), veya plasebo verilmiştir.

Sonuç

Ginseng veya ginsenoside Re tedavisi pankreasda insülin salgılayan β-hücreslerinin işlevinde veya insülin duyarlılığında bir değişiklik yaratmamıştır.

Dominic N. Reeds, et al. “Ginseng and Ginsenoside Re Do Not Improve β-Cell Function or Insulin Sensitivity in Overweight and Obese Subjects With Impaired Glucose Tolerance or Diabetes “.Diabetes Care May 2011 vol. 34 no. 5 1071-1076

3 Yorum

Filed under Şeker Hastalığı (Diyabet)

3 responses to “Ginseng, Ginsenoside Re ve Şeker

  1. Öncelikle çok teşekkürler.Bitkisel haplar,Türkiye’de son derece yaygın kullanılıyor.Yerli ve yabancı firmalar, bana göre güzel gelir sağlıyor.Sorgulamak gerekir en başta.Birşey şu hastalığa iyi deniliyor,hemen arkasına hapları piyasada.Hatta aktarlarda bitkisel haplar satılıyor.Çoğu iyi gelmiyor,paraları ve hatta en önemlisi sağlıkları zarar görüyor.Çok dikkatli olmak,gelişigüzel vitamin ve bitkisel haplar kullanmamak gerekir.İyigünler.

  2. Fehime Hanım, Katkınız için size teşekkür ediyorum. Türkiye’de yapılan çalışmalarda bu tip bitkisel ilaçlar toplumun %95’i tarafından kullandığı bulunmuş. Başka bir araştırmaya göre de insanımızın %95’i tuvalet kullanmayı bilmiyor- aynı %95 olma olasılığı nedir?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s