Tip 2 Diyabet İlaçlarının Etkinliği ve Yanetkileri

Tip 2 diyabetin tedavisinin temeli biliyorsunuz diyet ve egzersiz; diyet derken sağlıklı ağırlığa geri döndüren ve sağlıklı diyatetten bahsetmekteyiz. Tedavide ise ilaçlar da ek olarak kullanılabilir. İlaç tedavilerinin çeşitleri ise son yıllarda son derece artmıştır.

Artan çeşitlilikteki bu ilaçların etkinliği ve yanetkileri bu çalışmada araştırılmışıtr. Geriye dönük yapılan bu çalışmada, 140 araştırma ve 26 gözlemsel çalışma tekara gözden geçirilmiştir.

Uzun dönemli klinik sonuçlara bakıldığında ( tüm nedenler bağlı ölüm, kardiyovasküler hastalık, nefropati ve nöropati) kanıtlar düşük güç veya yetersiz bulunmuştur. Hemen tüm ilaçlar hemoglobin A1c seviyesini yaklaşık 1 puan (%) düşürümüştür.

Metformin DPP-4 inhibitörlerinden daha etkili bulunmuş, thiazolidinedionlar ve sulfonilürelerle benzer HbA1c düzeyleri elde edilmiştir. Ayrıca vücut ağırlığında 2.5kg kayıp elde edilmiştir.

Metformin LDL (low-density lipoprotein) kolesterol seviyelerini pioglitazone, sulfonilureler ve DPP-4 inhibitörleri kadar düşürmüştür.

Sulfonilureler metformine göre hafif ve orta hipoglisemi (şeker düşüklüğü) riskini 4 kat arttırmaktadır.

Thiazolidinedionlar, sülhonilürelerle karşılaştrıldığında konjestif kalp yetersizliğini arttırmış, metforminle karşılaştırıldığında kemik kırığı riskini arttırmaktadır.

İshal ise metformin kullananlarda daha sık gözlenmiştir.

Tip 2 diyabetin başlangıç tedavisinde metformin iyi bir seçenektir.

Wendy L. Bennett, et al. “Comparative Effectiveness and Safety of Medications for Type 2 Diabetes: An Update Including New Drugs and 2-Drug Combinations”. http://www.annals.org/content/early/2011/03/11/0003-4819-154-9-201105030-00336.full

Reklam

Tip 2 Diyabet İlaçlarının Etkinliği ve Yanetkileri için yorumlar kapalı

Filed under Şeker Hastalığı (Diyabet)

Yorumlar kapatıldı.