Tansiyon İlacı Obezite Mi Yapıyor?

Tansiyon hastalığının tedavisinde nedense kardiyologlar ve dahiliyeciler ayrılır. Benim de dahil olduğum iç hastalıkları uzmanları, beta-bloker dediğimiz, sempatomimetik sinir sisteminde beta reseptörlerinin uyarılmasını engelleyen ilaçları ilk basamak tedavide tercih etmezken, kardiyologlar pek bir sever. Sempatomimetik sistem, savaş veya kaç reaksiyonundan genel anlamda sorumludur, bu görevi de adrenalin ağırlıkla yürütür. Dolayısıyla adrenalin artınca tansiyon artar, kalp hızlanır; adrenalinin etkileri bloklanırsa, tansiyon düşer, nabız hızı azalır.

Sempatetik aktivasyon kilo alımını sınırlamada önemli bir metabolik adaptasyondur. Beta bloker tedavisi ise bu adapatasyonu kaldırarak, kilo alıma meyili arttırabildiği öne sürülmektedir.

Bugün bahsedeceğim çalışma, uzun süreli beta bloker kullanımının, enerji tüketimini azalttığı ve kilo artışına neden olduğu tezini araştırmaktadır.

Sonuçlar

Beta bloker kullanlarda diyetin başlattığı termogenez %50, yağ oksidayonu hızı %32 ve haftalık habitüle aktivite %30 azaldığı tesbit edilmiştir.

Beta bloker kullananlar, kullanmayanlara göre ortalamada 5,2kg ile 17,2kg arasında değişen oranda ağır oldukları gözlenmiştir.

Beta blokerler, enerji tüketimini azaltarak kilo alımına neden olmaktadır. Ama sırf bu nedenle hastaların ilaçlarını kesmeleri doğru değildir, hekimlerine danışmaları gerekir.

P Lee, et al. “Metabolic sequelae of β-blocker therapy: weighing in on the obesity epidemic?”. International Journal of Obesity (2011) 35, 1395–1403

10 Yorum

Filed under Hipertansiyon, Şeker Hastalığı (Diyabet)

10 responses to “Tansiyon İlacı Obezite Mi Yapıyor?

 1. rezzan

  beta blocker nedir?Örneğin ben uzun süre diane 35 ve aldactone 50 mg kullandım ve arada bir inanılmaz hızlı çarpardı kalbim.. bu arada kiloda veremiyordum sizce sebebi bu olabilirmi? aldactone da sanırım tansiyon ilacıymış.İlaçları yeni bıraktım.

  • beta bloker, bir tansiyon ilacı grubu. kullandığınız ilaçları genellikle endokrin hastalıklarda kullanırız. Aldaktone’un tansiyon düşürücü etkisi oldukça zayıftır.

 2. Ayşe

  25 mg beloc kullanıyorum nabız yüksekliği için. Beloc ta kilo aldırır mı?

 3. cemil çil

  sayın hocam 52 yaşındayım. 2017 /ekim ayından beri tarka 180mg/2mg tansiyon hapı kullanmaya başladım.aşırı derecede kilo almaya başladım. hapı içtimde tansiyonum genelde 13/8 çıkıyor. sizce bu hapın etkisi olabilirmi

 4. Tolga Tunalı

  Merhaba efendim. Nexivol 5 mg, beta—blocker grubuna giriyor mu?

 5. Emre

  3. Jenerik beta bloker ( nevitotol erken maddeli) kilo aldirdigina dair bulgu var mı hocam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s