Otomatik Aletlerle Tansiyon Ölçümü

Tansiyon ölçümünde standart kullandığımız yöntem, elle ölçümdür. Bu ölçüm, kan damar basıncını iyi yansıtmaktadır; ancak en doğru ölçüm atardamarın içine yerleştirilen cihazlarla olmaktadır. Bu tip ölçümleri poliklinik şartlarında rutin olarak kullanmasak da, yoğun bakım şartlarında kullanmaktayız.

Ancak poliklinik şartlarında ölçüm yaptığımızda, insanlarda heyecan oluşmakta (doktordan korku, kötü bir şey çıkacağaından korku) ve bu da beyaz önlük tansiyonu dediğimiz, tansiyon yüksekliğini ortaya çıkarmaktadır. Koldan veya bilekten ölçülen tansiyonun ise, elle ölçümü ne kadar yansıttığı iyi bilinmemektedir.

Bu çalışma, poliklinik şartlarında elle ölçümle, koldan (bilekten değil) otomatik tansiyon ölçümü arasındaki kalite ve doğruluğu araştırmıştır.

Çalışmaya sistolik hipertansiyonu olan 555 hasta katılmıştır.

Sonuçlar

Çalışma öncesindeki en son tansiyon ölçümü 149/81 iken, çalışma esnasında otomatik ölçüm yapılanlarda 135/77 olarak bulunmuştur.

Sistolik hipertansiyon olan hastalarda, beyaz önlük tansiyonunu önlemek için otomatik koldan tansiyon ölçen cihazlar kullanılabilir.

Martin G Myers, et al. “Conventional versus automated measurement of blood pressure in primary care patients with systolic hypertension: randomised parallel design controlled trial”. BMJ 2011; 342:d286

Reklam

Otomatik Aletlerle Tansiyon Ölçümü için yorumlar kapalı

Filed under Hipertansiyon

Yorumlar kapatıldı.