Otomatik Aletlerle Tansiyon Ölçümü

Tansiyon ölçümünde standart kullandığımız yöntem, elle ölçümdür. Bu ölçüm, kan damar basıncını iyi yansıtmaktadır; ancak en doğru ölçüm atardamarın içine yerleştirilen cihazlarla olmaktadır. Bu tip ölçümleri poliklinik şartlarında rutin olarak kullanmasak da, yoğun bakım şartlarında kullanmaktayız.

Ancak poliklinik şartlarında ölçüm yaptığımızda, insanlarda heyecan oluşmakta (doktordan korku, kötü bir şey çıkacağaından korku) ve bu da beyaz önlük tansiyonu dediğimiz, tansiyon yüksekliğini ortaya çıkarmaktadır. Koldan veya bilekten ölçülen tansiyonun ise, elle ölçümü ne kadar yansıttığı iyi bilinmemektedir.

Bu çalışma, poliklinik şartlarında elle ölçümle, koldan (bilekten değil) otomatik tansiyon ölçümü arasındaki kalite ve doğruluğu araştırmıştır.

Çalışmaya sistolik hipertansiyonu olan 555 hasta katılmıştır.

Sonuçlar

Çalışma öncesindeki en son tansiyon ölçümü 149/81 iken, çalışma esnasında otomatik ölçüm yapılanlarda 135/77 olarak bulunmuştur.

Sistolik hipertansiyon olan hastalarda, beyaz önlük tansiyonunu önlemek için otomatik koldan tansiyon ölçen cihazlar kullanılabilir.

Martin G Myers, et al. “Conventional versus automated measurement of blood pressure in primary care patients with systolic hypertension: randomised parallel design controlled trial”. BMJ 2011; 342:d286

1 Yorum

Filed under Hipertansiyon

One response to “Otomatik Aletlerle Tansiyon Ölçümü

  1. Nedret Uzel

    Sayın doktorum,
    Otomatik aletlerle koldan tansiyon ölçümü gerçek tansiyonu yansıtıyor mu, güvenli mi,inanalım mı anlayamadım. Biraz daha ayrıntı verirseniz sevinirim.
    İyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s