Tiroid İlaçları Ne Zaman Alınmalı?

Tiroid bezinin az çalışmasına hipotiroidi demekteyiz. Hipotiroidi ise toplumda oldukça sık gözükmektedir. Hipotiroidisi olan hastalarda tedavi, olması gereken tiroid hormonunun yerine konulmasını sağlamaktan geçmektedir. Tedavide levotiroksin kullanılmaktadır (levotiron, tefor, euthyrox). Bu ilaç emiliminin iyi olması için aç karna alınmalıdır. Bu çalışmada ise sabah alınması ile yatmadan önce alınması arasındaki farkı araştırmak amacıyla yapılmıştır.

Çalışma Hollanda’da yapılmış ve primer hipotiroidisi olan ardışık 105 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalara 6 ay boyunca sabah 1 , yatmadan önce 1 kapsül ilaç alınması önerilmiş (sabahki kapsülde tiroid hormonu olan levotiroksin, akşamki kapsüle ise etken madde konulmamıştır) ve 3 ay sonra kapsüller değiştirilmiştir. Bu hastalarda tiroid hormon seviyeleri, kreatinin , yağ seviyeleri, vücut kitle indeksi, kalp hızı ve yaşam kalitesi de ölçülmüştür.

Yatmadan önce alınan levotiroksinle tirotropin seviyesinde düşme 1.25 mIU/L olarak bulunmuş, serbest tiroksin seviyesinde yükselme 0.07 ng/dL , toplam triiodotironin seviyesinde artış 6.5 ng/dL olarak bulunmuştur.

Yaşam kalitesi değerlendirmesinde, ilacın sabah alınması ile yatmadan önce alınması arasında fark bulunamamıştır.

Sonuç

Tiroid hormonu ilaçlarını yatmadan önce almak daha uygundur.

Nienke Bolk, et al. “Effects of Evening vs Morning Levothyroxine Intake

A Randomized Double-blind Crossover Trial “. Arch Intern Med. 2010;170(22):1996-2003. doi:10.1001/archinternmed.2010.436

Reklam

Tiroid İlaçları Ne Zaman Alınmalı? için yorumlar kapalı

Filed under Tiroid Hastalıkları

Yorumlar kapatıldı.