Çam Ağacı Kabuğu Ekstresinin Kalp-Damar Hastalıkları Risk Faktörleri Üzerine Etkisi

Çam ağacı kabuğu içinde antioksidan özelliği bulunanan oligomerik proanthosiyanidin kompleksleri içermektedir. Bu ekstre diyete ek olarak bireyler tarafından kullanılmaktadır. Bu ekstre ile yapılan çalışmalarda, metodolojik bazı kısıtlamaların olduğu bilinmektedir.

Bu çalışmada artmış kardiyovasküler riski olan 130 birey , 200mg su bazlı çam kabuğu ekstresine (Toyo-FVG, Toyo Bio-Pharma, Torrance, California; Shinyaku Co, Ltd, Saga, Japan; Japonya’da Flavagenol) veya plaseboya (etken madde içermeyen, ilaç takliti) randomize edilmiştir.

Sonuçlar

Tansiyonda düşme çam kabuğu: 1.0mm Hg

plasebo: 1.9mm Hg

Vücut kitle indeksi, kan yağları, karacaiğer enzimleri, lipoprotein kolesterol partikül çapı, insülin, lipoprotein(a), açlık şekeri ve yüksek duyarlılıkta CRP değerinde değişiklik saptanmamıştır.

http://bit.ly/aHcj5m :Orman Fakültesi çam ağacı ile bilgi sayfası

Rebecca L. Drieling, MPH, MMQ; Christopher D. Gardner, PhD; Jun Ma, MD, PhD; David K. Ahn, PhD; Randall S. Stafford, MD, PhD “No Beneficial Effects of Pine Bark Extract on Cardiovascular Disease Risk Factors “ Arch Intern Med. 2010;170(17):1541-1547. doi:10.1001/archinternmed.2010.310

Reklam

Çam Ağacı Kabuğu Ekstresinin Kalp-Damar Hastalıkları Risk Faktörleri Üzerine Etkisi için yorumlar kapalı

Filed under Genel, Hipertansiyon

Yorumlar kapatıldı.