Ailesel Akdeniz Ateşi

Ailesel Akdeniz Ateşinin ingilizce karşılığı Familial Mediterrenean Fever’dır ve kısaca EF-EM-EF (FMF) diye adlandırılmaktadır. Bu hastalık akdeniz anemisi (kansızlık) değildir.

Bu hastalık, coğrafyamızda gözüken ve aralıklarla karın ağrısı yapan genetik geçişli (otosomal resesif) bir hastalıktır. Hastalığın yaptığı karın ağrısı genellikle 1 ile 3 gün arasında değişmektedir. Bu karın ağrısı appendisiti taklit edebilmekte ve çoğu FMF hastasına appendisit ameliyatı yapılmaktadır.

Ataklar akciğer zarını tutarsa batıcı tarzda göğüs ağrısı yapmaktadır. Kalp zarının FMF atağı ise genellikle herhangi bir şikayet yapmamaktadır.

Karın ağrısı hastaların %90’ında zaman içinde olmaktadır, ancak ilk atakta teşhis koymak oldukça güç olmaktadır. Atakları fiziksel egzersiz, duygusal stres, adet tetikleyebilmektedir. Gebelik ise FMF ataklarını azaltabilmektedir. Egzersize bağlı kas ağrıları FMF hastalarında sık görülmektedir. FMF hastalarında tek eklem tutulumuna bağlı eklem iltihabı olabilmektedir (akut monoartrit).

Tanı klinik olarak konulmaktadır, genetik testler de tanı için kullanılabilir.

Tedavide kolşisin kullanılmaktadır. Kolşisin hem atakların ağrı yoğunluğunu, hem de sayısını azaltmaktadır. Ama bunlarda daha önemlisi FMF’in komplikasyonu olan ve böbrek yetersizliğine, hatta diyalize sokan amiloidoz birikimini engellemesidir.

FMF Hastası Mıyım?

1. 1-3 gün süren ateşle (tabi ateşi ölçmek gerekmekte-hissiyat önemli değil) birlikte karın ağrılarınız oluyorsa

2. 1-3 gün süren ateşle birlikte batıcı göğüs ağrılarınız oluyorsa

3. Egzersizle kaslarda ağrı oluyorsa

4. Ailenizde FMF hastası varsa

5. Ailenizde nedeni amiloidoz olan böbrek yetersizliği hastası varsa, hekiminize danışmanız gereklidir

Reklam

Ailesel Akdeniz Ateşi için yorumlar kapalı

Filed under Genel

Yorumlar kapatıldı.