İnsülin İğnesi Yerine Nefesle Alınan (İnhale) İnsülin

Şeker (tip 2 diyabet) hastalığının seyrinde insülin ihtiyacı olabiliyor. Hastalarımın ençok korktuğu bu durum, insülinin kesif kokusundan çok,hergün bir veya birkaç kez kişinin kendine enjeksiyon yapmasındaki zorluktan kaynaklanır. İnsülin ağızdan alındığı zaman sindirim sistemi tarafından yıkıldığı için ne yazık ki bu şekilde kullanım alanı yoktur. Son 10 yıldır insülinin nefes yoluyla kullanımı için çeşitli çabalar, kararlı bir doz uygulamasının elde edilemeyişi nedeniyle sonuca ulaşamamıştı, ki günümüz çalışmasına kadar.

Çalışma

Bu çalışma ciltaltı uygulanan karışım insülinle, inhalasyon (nefes) yoluyla ve gece zamanı tek doz ciltaltı uzun etkili insülin kombinasyonun karşılaştırılması için yapılmıştır (non-inferiority çalışması)

Çalışmaya 23 Şubat 2006, 8 Ağustos 2007 tarihleri arasında 10 ülkeden şekerleri kötü seyreden 677 hasta alınmıştır.

Sonuç

Her iki kullanımla şekerdeki düşme benzer miktarda gerçekleşmiştir. İnhale insülin kullananlar daha az kilo almış, daha az hipoglisemik (kontrolsüz şeker düşmesi) atakları olmuştur, ancak daha sıklıkla öksürük ve solunum enfeksiyonu olmuşlardır.

Technosphere inhale insulin için bir umut vardır.

Julio Rosenstock, Daniel L Lorber, Luigi Gnudi, Campbell P Howard, David W Bilheimer, P-C Chang, Richard E Petrucci, Anders H Boss,
Peter C Richardson. ” Prandial inhaled insulin plus basal insulin glargine versus twice daily biaspart insulin for type 2 diabetes: a multicentre randomised trial”. Lancet 2010; 375: 2244–53

Reklam

İnsülin İğnesi Yerine Nefesle Alınan (İnhale) İnsülin için yorumlar kapalı

Filed under Şeker Hastalığı (Diyabet)

Yorumlar kapatıldı.