Cerrahlar Yapacakları Ameliyatın Süresini Doğru Tahmin Edebiliyorlar Mı?

Bana gelen sorulardan bir tanesi, bunca işi nasıl yapabiliyorsun oluyor. Zamana hükmeden, hayatına da hükmediyor. Bunun için de ajanda tutmak şart, çünkü laf uçuyor, yazı kalıyor.

Gelelim konumuza, illaki bir yakınınız ameliyata girmiştir. Ameliyat öncesi en çok merak edilen konulardan bir tanesi haliyle ameliyat süresi oluyor. Bunun nedeni, hasta yakını olarak eğer süre uzarsa bir şeylerin ters gittiğini gösterdiğini düşünüyoruz. Bu bir genel kanı, tabi ki doğruluk payı da var, ancak işin matematiği, bilinçaltımızın matematiğinden daha farklı.

Bir de işin ameliyathanenin kullanımı açısından da sıkıntıları var. Örneğin 1 saatlik operasyon 3 saat sürerse, sonraki ameliyatlar da sarkabiliyor veya ertelenebiliyor.

Hangi Hekim Zamanı Tutturabiliyor?

Çalışma 370,000 kişiye hizmet sunan tek bir merkezde yapılmış. Çalışmaya cerrahi konsültanlar, cerrahi sekreterler, anestezi konsültanlar ve anestezi sekreterleri olan 92 çalışan alınmış.

Katılımcılara işlemin ne kadar süreceğini tahmin etmeleri istenmiş ve bu veri vakanın gerçekte ne zaman bittiğiyle karşılaştırılmış.

Sonuçlar

Genel cerrahların tahmini ile gerçek süre arasında fark: –31 dakika
Plastik cerrahların tahmini ile gerçek süre arasında fark: -5 dakika
Ortopedik cerrahların tahmini ile gerçek süre arasında fark: +1 dakika
Anestezistlerin tahmini ile gerçek süre arasında fark: –35 dakika

Sonuç

Eğer bir genel cerraha veya anesteziste ameliyat ne kadar sürecek diye soracak olursanız, söyledikleri süreye en azından 30 dakika daha eklemeyi unutmayın

Ortopedistler ve plastik cerrahların tahmini operasyon süreleri ise tutarlı bir şekilde gerçeği yansıtmaktır.

Son Söz

Eğer bir genel cerraha veya anesteziste hediye alacaksanız, saat almayı düşünebilirsiniz.

Elizabeth Travis, et al.“Operating theatre time, where does it all go? A prospective observational study”. BMJ 2014;349:g7182

Reklam

Cerrahlar Yapacakları Ameliyatın Süresini Doğru Tahmin Edebiliyorlar Mı? için yorumlar kapalı

Filed under Akciğer Hastalıkları

Yorumlar kapatıldı.