Pozitif Düşünmenin Karşıtı ve Çocuklarımız

Türkçe: Gülümseyen Yemenli bir çocuk. Gülümsey...

Türkçe: Gülümseyen Yemenli bir çocuk. Gülümseyen Yemenli bir kız çocuğu; Yemen, 2009.(Üreten:Ferdinand Reus). Gülümseyen Yemenli bir kız çocuğu; Yemen, 2009. (Photo credit: Wikipedia)

“Negatif duygusallık ” (ND) pozitif düşünmenin karşıtıdır. Negatif duygusallık, depresyon ve endişeye yatkınlık yaptığı gibi, stresli durumlarda istenmeyen duygularla karşılık vermeye de neden olur. ND kişinin kendi yaşamını etkileyeceği aşikardır, ancak bu durumun çevresini nasıl etkilediği çok iyi bilinmemektedir.

Bugün sizlerle paylaşacağım çalışma, günlük hayatı elektronik olarak aktifleşen dinleme cihazı ile değerlendirmiş. Çalışmaya 35 okul öncesi çocuk alınmış ve kayıtlar bir yıl sonra tekrar edilmiş.

Sonuçlar

Baba eğer negatif duygusallık içindeyse, çocuk mızmız olmaktadır

Anne eğer negatif duygusallık içindeyse, çocukta negatif duygu cümlelerinin kullanımı artmakta ve çocuk daha kavgacı olmaktadır.

Çocuklar kendilerine tabi ki anne ve babalarını model olarak seçecektir. Eğer çocuklarımız mızmızlanan birisi olmasın istiyorsak, kavgacı, negatif duyguları olan bireyler olmasın istiyorsak, kendi negatif duygusallığımızdan kurtulmamız gerekmez mi?

Influences of parent and child negative emotionality on young children’s everyday behaviors.

Slatcher, Richard B.; Trentacosta, Christopher J.

Emotion, Vol 12(5), Oct 2012, 932-942. doi: 10.1037/a0027148

Reklam

Pozitif Düşünmenin Karşıtı ve Çocuklarımız için yorumlar kapalı

Filed under Depresyon, Akıl ve Ruh

Yorumlar kapatıldı.