Osteoartritte Tanezumab

Sinir büyüme faktörü, sensöryel nöronların (sinir hücrelerinin) yapısını ve işlevini düzenleyen bir nörotrofindir (neurotrophin). Bu büyüme hormonunun eklem iltihabında (artrit), pankreas iltihabında (pankreatit), prostat iltihabında (prostatit) artmış olduğu bilinmektedir.

 

Dizin osteoartrit ise halk arasında kireçlenme olarak da bilinmektedir. Bu hastalıkta diz eklemini bir nevi yağlayan, aynı zamanda süspansiyon görevi de sağlayan kıkırdağın kaybı ön plandadır. Kıkırdak kaybı nedeniyle, kemiklerin birbirine sürterek şiddetli ağrı yapmaktadır. Bu ağrıyı gidermek için çeşitli ağrı kesiciler kullanılmakta, fakat bu ilaçların da farklı yan etkileri  bu hastalarda çıkmaktadır.

 

Tanezumab bir insanlaştırılmış bir monoklonal IgG2 antikorudur. Bu tip tedaviler özellikle kanserde kullandığımız hedflenmiş tedavi örneklerinde bir tanesi olmakla beraber, bu antikor sinir büyüme hormonunu hedef almaktadır.

 

Bu çalışmada osteoartriti olan 450 hastaya değişik dozlarda tanezumab veya plasebo (etkin madde içermeyen ancak fiziksel görünümü etkin ilaçla eşdeğer madde) uygulanmıştır.

 

Sonuçlar

 

Tanezumab ile yürümede ağrı azalması %45-62

Plasebo ile yürümede ağrı azalması %22

 

Yan Etkiler

Plaseboda %55

Tanezumabda %68 yan etki görülmüştür. En sık yan etkiler ise başağrısı, üst solunum yolu enfeksiyonu ve uyuşmalardır.

 

Gördüğünüz gibi yeni tip tedavi seçenekleri çeşitli hastalıklarda denenmeye devam etmektedir. Ancak daha bu ilaçların kullanılması için erkendir.

 

Nancy E. Lane, M.D., Thomas J. Schnitzer, M.D., Ph.D., Charles A. Birbara, M.D., Masoud Mokhtarani, M.D., David L. Shelton, Ph.D., Mike D. Smith, Ph.D., and Mark T. Brown, M.D. “Tanezumab for the Treatment of Pain from Osteoarthritis of the Knee” N Engl J Med 2010; 363:1521-1531

 

2 Yorum

Filed under Genel

2 responses to “Osteoartritte Tanezumab

  1. mevelit@hotmail.com

    merhaba,bir tanıdığım yurtdışından dizleri için hap getitti.KENDİSİ 60LI YAŞLARDA,daha önce dizlerini bükemiyordu,ŞİMDİ BÜKEBİLİYOR,ilaç ismi arthrostop plus,hocam kullansak sakınalı olur mu bilgi verirseniz sevinirim,sağlıcakla kalın.

    • Bu tip ilaçlarla ilişkili bilimsel çalışmalarda tutarsızlıklar var; ama osteortritte bir partça işe yararmış gibi duruyor- ancak şekere eğilimi arttırdığı için dikkatli olmak gerekli. Doğrusu hekime başvurmak ve onun önerisini almak olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s