Calprotectin ve İltihabi Barsak Hastalıkları

Barsak hastalıklarından, karın ağrısı ve ishalle giden iltihaplı barsak hastalığının sıklığı çocuk ve erişkinlerde artmaktadır. İnflamatuar (ilithaplı) barsak hastalığının iki ana şekli vardır: Crohn hastalığı ve ülseratif kolit.

Ne Zaman Şüphelenmek Gerekir?

4 haftayı geçen veya 6 ayda ikiden fazla tekrar eden karın ağrısı ve ishal varsa, bu hastalıkları akla getirmek gereklidir. Ayrıca makattan kanama, kilo kaybı veya kansızlık varsa bu hastalıkların olma olasılığı artmaktadır.

Şüphe olduğu zaman, tanı koymak amacıyla endoskopik (endo: iç, skopi: bakma) incelemeler gerekmektedir. Ancak şüpheli vakaların büyük çoğunluğunda endoskopide bir anormallik bulunamamaktadır. Düşük riskteki hastaların tesbiti ile endoskopik inceleme ihtiyacının azalacağı düşünülmektedir .
Calprotectin iltihab hücrelerinde bulunan bir proteindir. Bu protein, dışkı örneklerinde 7 güne kadar oda sıcaklığında stabil kalabilmekte, ve 5 gram örnek yeterli olmaktadır. 2000 yılından beri bu test kullanılmaktadır.

Bugünkü çalışmamız, yapılan 13 çalışmanın metaanalizi. Bu çalışmalarda calprotectin’in sensivitesi  ve spesifitesi (yani test + hastalık var, test – hastalık yok diyebilme oranı) %93 olarak bulunmuştur. Calprotectin ile endoskopi ihtiyacı %67 azalmıştır, ancak erişkinlerde yanlış negatiflik hastaların %6’sında tanı koymayı geciktirmiştir.

Sonuç olarak inflamatuar barsak hastalığı taramasında, endoskopi öncesinde calprotectin faydalı bir testtir.

Patrick F van Rheenen, Els Van de Vijver, Vaclav Fidler “Faecal calprotectin for screening of patients with suspected inflammatory bowel disease: diagnostic meta-analysis”. BMJ 2010;341:c3369

Reklamlar

65 Yorum

Filed under Akciğer Hastalıkları

65 responses to “Calprotectin ve İltihabi Barsak Hastalıkları

 1. derya

  Calprotectin Kantitatif
  LF Assay Gaita
  10 gr gaita örneğinde laboratuvarımızda çalışılmaktadır. dr. derya etem. düzen laboratuvarlar grubu. ankara.

 2. atlas

  kolonoskopi yaptırmadan calprotectin testi yaptırmak faydalı olabilir gibi, ama hala izmir’de yok sanırım

  • Calprotectin’i olasılığın düşük olduğu durumlarda kullanmakta fayda var diye düşünüyorum; ancak rutin kullanımda olmadığı için ücreti bir hayli fazla (belki de kolonoskopinin yarı fiyatına tekabül ediyor); fiyatı ucuzlarsa tarama amacıyla bile kullanılabilir. İzmir’de olup olmadığını bilmiyorum; ama İstanbul’da var ve birkaç hastama bu testi istedim.

 3. Calprotectin Kantitatif
  GAYTA DA FEKAL KALPROTEKTİN LABORATUVARIMIZDA ÇALIŞILMAKTADIR.
  HİPOKRAT LABORATUVARLARI VE GÖRÜNTÜLEME MERKEZİ
  KIZILTOPRAK/İSTANBUL

 4. Ahmet Orman

  Hocam merhaba
  3,5 yaşındaki kızımın kakasında sürekli olarak tekrarlayan sümüksü görüntü ve zaman zamanda karın ağrısı şikayetimiz nedeniyle doktora gittik.bir çok test istedi,diğerleri normal çıktı fakat calprotectin 300+ çıktı.Bunu nasıl yorumlamalıyız.kontrolümüz cumartesi günü,o güne kadar beklemek istemiyorum.mail yoluyla dönüş yaparmısınız? Saygılar

 5. Sayın UZEL,
  10 yaşındaki oğlumuza, makatta fisür teşhisi konuldu; ancak iç çamaşırında sürekli görülen sarı akıntı için bir şey söylenemedi (Çocuk cerrahi uzmanı tarafından). Bu durum bizleri endişelendiriiyor. Karın ağrısı ve ishal olmamakla birlikte sizce calprotectin testi gerekli midir? Sarı akıntı neden kaynaklanabilir? Bizleri aydınlatabilirseniz seviniriz.

 6. İlginiz ve kısa sürede dönüşünüz için çok teşekkür ederim.

 7. Mehmet Ata IRMAK

  Sayın Hocam, 3 aylık oğlumun kakasında calprotectın kantitatif lf assay >300 çıktı. Yol gösterir misiniz? İlginiz için teşekir ederim.

  • Mehmet Ata Bey, çocuk hastalıklarında kalprotektini nasıl kullanıyorlar bilmiyorum. Ancak, benim için değeri barsağın iltihabi hastalıkları ile huzursuz barsak sendromu arasında ayırıcı tanı yapmak için. Eğer düşük bir değer varsa daha faydalı; yani iltihabi bir durum yok- ama pozitifse, sapma ihtimali artıyor. Erişkinde, pozitiflik gördüğümüzde kolonoskopi yaparız. Fakat tekrar ediyorum erişkinde- çocuk tamamen farklıdır.

 8. Elif

  Burak bey
  1 yaşındaki kızımda calprotectın 277cıktı. Diğer sorularda iltihabi Bağırsak hastalığı olabilir demişsiniz. Bu neden olur tedavisi nedir? Ayrıca kızımda sürekli azına kadar gelen yutkunmalar var. Reflü tanısı kondu. Bununla bir alakası olabilir mi?

  • Calprotectini biz erişkin hastalarda itihaplı barsak hastalıkları, yani ülseratif kolit, Crohn hastalığı ile fonksiyonel barsak hastalığı olan huzursuz barsak sendromu ayırımını yapmakta kullanıyoruz; bu şekilde gereksiz kolonoskopi yapmamış oluyoruz.

   Ancak 1 yaş benim bildiğim bir hasta grubu değil, dolayısıyla size bir öneride bulunmam mümkün değil. Çocuk gastroenterolojisi çocuğunuz değerlendirse iyi olur. Bu arada coeliac hastalığı ve diğer gıda alerjilerini de hekim arkaşımıza hatırlatın.
   Geçmiş olsun.

   Dr. Burak Uzel

 9. Ömür

  Merhaba bebeğim 7 aylık bebeğim sürekli kanlı ve sümüklü şekilde ishal oluyor araştırma hastanesine gittik bizden fekal kalprotektin tahlilini istediler sonuçu 45 ug/g çıktı sonuç iyimi kötümü bilemiyoruz doktorumaza daha gösteremedik

  • Calprotectin iltihaplı (inflamatuar) barsak hastalıkları ile fonksiyonel (iltihapsız) barsak hastalıklarını ayırt etmemizi sağlıyor. Bu noktada kime kolonoskopi yapmamız gerekir sorusunu kısmen yanıtlıyor. Bebeğiniz için bir öneride bulunamıyorum, çünkü ben İç Hastalıkları uzmanıyım.

 10. hatice

  hocam saygılar ben 39 yaşında iki yıllık evli bayanım evliliğimin 3.ayında hamile kaldım devamlı yatarak çok zor bi hamillelik yaşadım doğumdan 4 gün sonra devamlı karınağrısı şişme mide bulantısı kakada sümüksü sarı ve siyaha dönüyo ilaç kullandıktan sonrada kabızlık oluyo devamlı yorgun halsizism anlıyacağınız normal haytım kalmadı bebğime bile bakamyorum her tahlili yaptırdım kolonoskopide bişe yok diyorlar en son bir doktor sizin söylediğiniz testi söyledi hocam sizce ben ne yapmalıyım cvp yazarsanız çok sevinirim

 11. METİN

  Merhabalar bende peptik ülser rahatsızlığı var en son yapılan Calprotectin (gaita) testinde sonucum 81 çıktı. Referans değerler ise Negatif mg/L 0 – 50 Pozitif mg/L > 50. Değerlerden de anlaşılacağı üzere test sonucum pozitif çıkan sonuçla ilgili bilgi alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.. İyi Çalışmalar…

 12. derya

  merhaba hocam fekal kalprotektin düzeyi referans değeri 30 ile 70 diyor sonuç 50 çıktı normal midir? test tekrarlanmalı mı?

 13. gozde

  hocam merhaba ben 20 yaşındayım ve 8 senedir ülseratif kolit tedavisi görüyorum. kronik rahatsızlık olması dolayısıyla yeni bir atak geçirdim. calprotectin değerim ilk defa ölçüldü ve <1800 gibi bir değer çıktı. bunu nasıl yorumlarsınız acaba?

  • Herhalde >1800 çıktı diyorsunuz. Calprotectin iltihabi aktiviteyi gösterdiği için ülseratif kolitin ataklarının takibinde de kullanılmaya başlanıldı. Tedavi sonrasında tekrar bakmak gerekir.

 14. Derya

  Merhaba, Laktoz intoleransı durumunda markette satılan laktozsuz süt ve laktozsuz yoğurt yenilirse fekal kalprotektinin artmasına yol açar mı, yemenin bir zararı olur mu?

  • Laktoz intoleransında calprotectin yüksekliğini pek beklemeyiz; ancak iltihabi barsak hastalığına bağlı sekonder laktoz intoleransı gelişmişse o zaman calprotectin yükselebilir

   • Cem Alp

    Hocam Merhaba calprotectin 300 + çıktı. Hoca endoskopi ve kolonoscopy yaptı. Bir şeyimiz yok dedi. Ancak ishal olmaya devam ediyorum tuvalet kağıdı kanlanıyor. Göbek te batma var. Tüm Karın tomografi den de bir şey çıkmadı. Durum böyle ne yapacağımı şaşırdım. Teşekkür ederim.

   • Kapsül endoskopisi yapılabilir.

   • Cem Alp

    Hocam peki habis bir hastalık çıkma ihtimali var mıdır sizce ? Sürekli böyle bir ihtimal var mı diye düşünüp duruyorum. Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

   • Habis bir durum olasılığı düşüktür; ancak iltihaplı barsak hastalığı olma ihtimali var.

 15. Oya Atas

  Hocam benimde calprotectin değeri önce 177 çıktı.Kolonoskopi yapıldı birşey yok dendi…Bu arada sık sık tuvalete gitme olayım devam ediyor…Dışkı daha çok ishale yakın çamurumsu….Bir ay sonra tekrar test yapıldı bu sefer sonuç 277 çıktı…Sizce ne olabilir? Endişe ediyorum….Saygılarımla…..

  • Oya Hanım, gaitanın direkt mikroskopisi, parazit, parazit yumurtası araştırılmasını 3 farklı zamanda yaptırın, gaitanın kültürü de yapılsın. Eğer bunlarla sonuca ulaşılamazsa kapsül endoskopisi yapılabilir.

 16. Alper Mutlu

  Hocam merhaba,
  Calprotectin test sonucum 33 çıktı. Kilo kaybı ve iştahsızlık dışında crohn belirtilerinden bazıları mevcut. aylardır geçmeyen karın ağrısı ve düzensiz dışkılama…
  yorumunuz için teşekkür ederim.
  Yaş : 34, erkek

  • Calprotectin sonucunuz normal gibi duruyor; şikayetinizin nedeni başka bir durum olabilir. Hekiminize tekrar başvurun.

   • Alper Mutlu

    Burak Bey hızlı cevabınız için teşekkür ederim.
    IBS rahatsızlığında aylardır süren mide ağrısı olma ihtimali var mıdır?
    33 çıkan Calprotectin testi IBS hastalığını destekler bir sonuç mudur?

    yorumlarınız için teşekkürler…

   • İbs’de mide ağrısı olmaz, varsa midede başka bir hastalık vardır. Calprotectin düşüklüğü ibs’yi destekler, ancak hiçbir test %100 tanı koydurucu değildir

   • Alper Mutlu

    Bu mide ağrılarının sebebi stres olabilir mi? Ya da Calprotectin sonucu 33 çıkmasına rağmen Crohn hastalığı olabilir mi? aylar önce yapılan kolonoskopide ince bağırsak sonunda aftoz ülserler görülmüş, biyopsi sonucu bulgular IBH için yeterli değil demişti.
    değerli yorumlarınız için teşekkürler.

 17. Efe

  Hocam 6 ay once kolonoskopi yaptırdım.İbs oldugumu soylediler cekum tam olarak izlenememisti.Gecen hafta baska bir hastanede kolonoskopi yaptırdım.Terminal illeumda 1 adet aftöz ülser ve ileoçekal valvde 1 adet lineer ülser görüldü.Crohn oldugumu soylediler ve doktor bu testi yaptırmamı istedi ama ben pek istemiyorum.

 18. Merhaba hocam, bende yapılan gaitadan alınan örnekle fekal calprotectin testi yapıldı:değeri 300 üzeri cıktı. iki kez de gizli kan testi yapıldı positiv cıktı. (hemoroid de var gibi zorlanmadan dolayı) karnımın sol kısmında incede hep bi agrı var, bazen belimde ve ayağımda bile hissediyorum. çok huzursuzum. gastro hocam kolonoskopie ve endoskopi yapalım dedi, cok korkuyorum. bazen sadece bel agrı oluyor bazen agrı karın bölgemde yogunlasıyor? ne yapmam lazım durumu değerlendirmsniz lütfen??

 19. Ferhat

  Kardeşimin yaklaşık 1,5 ay oncesi karın ağrısı isal şikayeti ile gastroentereloji başvurduk kolonoskopi vede endoskopi yapıldı. Gastrit vede fiisur olduğu anlaşıldı calprotectin testi yaptırdım test sonucu 78 çıktı.Doktorum tekrardan kolonoskopi önerdi ne yapmam lazım degerlendirirmisiniz

 20. zübeyde

  merhaba bu testin pozitif çıkması ne demek oluyor kolonoskopi yaptırılması lazım mı?

 21. Yildiz

  6 yasinda oğlum kalprotektin 219 çıki illa ki crohn hastaligi mi düşünülür hocam

  • Yıldız Hanım, ben bir çocuk doktoru değilim; dolayısıyla yorumlarımı erişkinler için kaile almanızı öneririm: illaki crohn vb düşünmem, Türkiyede bir kaç kez parazit/parazit yumurtası araştırmak gerekir.

   • Yildiz

    Çok teşekkür ederim hızlı cvp verdiğiniz için peki bişey merak ediyorum crohn da bu değer kaç olur şimdiden çok teşekkür ediyorum.

   • Erişkinlerde laboratuar normalinin üstünde ise, örneğin bizde 50, kolonoskopi yaparız.

 22. emine

  hocam benım 7 yasındakı oğlumun calprotectin kantıtatıf lf assay 69.00 cıktı. sonucumuzun durumu nedır acaba endoksopı yada kolonoskopı yapılması gerekırmı.?

  • Öncelikle ben bir İç Hastalıkları uzmanıyım, 7 yaşındaki çocuklar için yorum yapmam uygun değil. Ancak, erişkinlerde 4 haftanın üzerinde ishal varsa, calprotectin de pozitifse kolonoskopi öneririz.

 23. umut tokmak

  merhabalar, dışkıda kalprotektin numunesi için kakanın ne kadar sürede laboratuvara teslim edilmesi gerekiyor? kültür çalışması için yarım saatlik süre bu test için de gerekli mi?

 24. ayşe şahin

  merhaba, crohn hastasıyım, doktorum fekal kalprotektin testi istedi. ben Eskişehir deyim, nerede baktırabiliryorm.

 25. Umut tokmak

  Merhabalar Dr.bey, kızım 3,5 yaşında kalprotektin sonucu. <30 çıktı. Normal olarak değerlendirilebilir mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s