Calprotectin ve İltihabi Barsak Hastalıkları

Barsak hastalıklarından, karın ağrısı ve ishalle giden iltihaplı barsak hastalığının sıklığı çocuk ve erişkinlerde artmaktadır. İnflamatuar (ilithaplı) barsak hastalığının iki ana şekli vardır: Crohn hastalığı ve ülseratif kolit.

Ne Zaman Şüphelenmek Gerekir?

4 haftayı geçen veya 6 ayda ikiden fazla tekrar eden karın ağrısı ve ishal varsa, bu hastalıkları akla getirmek gereklidir. Ayrıca makattan kanama, kilo kaybı veya kansızlık varsa bu hastalıkların olma olasılığı artmaktadır.

Şüphe olduğu zaman, tanı koymak amacıyla endoskopik (endo: iç, skopi: bakma) incelemeler gerekmektedir. Ancak şüpheli vakaların büyük çoğunluğunda endoskopide bir anormallik bulunamamaktadır. Düşük riskteki hastaların tesbiti ile endoskopik inceleme ihtiyacının azalacağı düşünülmektedir .
Calprotectin iltihab hücrelerinde bulunan bir proteindir. Bu protein, dışkı örneklerinde 7 güne kadar oda sıcaklığında stabil kalabilmekte, ve 5 gram örnek yeterli olmaktadır. 2000 yılından beri bu test kullanılmaktadır.

Bugünkü çalışmamız, yapılan 13 çalışmanın metaanalizi. Bu çalışmalarda calprotectin’in sensivitesi  ve spesifitesi (yani test + hastalık var, test – hastalık yok diyebilme oranı) %93 olarak bulunmuştur. Calprotectin ile endoskopi ihtiyacı %67 azalmıştır, ancak erişkinlerde yanlış negatiflik hastaların %6’sında tanı koymayı geciktirmiştir.

Sonuç olarak inflamatuar barsak hastalığı taramasında, endoskopi öncesinde calprotectin faydalı bir testtir.

Patrick F van Rheenen, Els Van de Vijver, Vaclav Fidler “Faecal calprotectin for screening of patients with suspected inflammatory bowel disease: diagnostic meta-analysis”. BMJ 2010;341:c3369

112 Yorum

Filed under Akciğer Hastalıkları

112 responses to “Calprotectin ve İltihabi Barsak Hastalıkları

 1. derya

  Calprotectin Kantitatif
  LF Assay Gaita
  10 gr gaita örneğinde laboratuvarımızda çalışılmaktadır. dr. derya etem. düzen laboratuvarlar grubu. ankara.

  • Sayın Dr. Etem, bu yazıyı yazdığımda Türkiye’de herhangi bir laboratuar çalışmıyordu. Katkınız için teşekkürler.

   • seda

    Sevgili Burak Bey
    20 ekımde covıd + olarak tedavi görmeye başladım. 31 ekımde kan testlerım tekrarlandı ve tamamen normale dönmüştü. 2 kasımda yenilenen pcr testim negatife dönmüştü. Ama sırt göğüs ağrısı devam edıyordu. Öksürük azalarak ıyıleştı. 12 kasımda bır anda ani mide bulantısı ıle sabaha kadar kustum. zehırlenme olarak duşundum dısardan yemıstım cunku. Ancak sonrasında mıdemde aşırı yanma geğirme yaşadım karnımda da gaz vardı. İshal degıldım ama dışkım ılac gıbı kokuyordu. gastroentolojıye başvurdum kan testımde crp yenıden yukselmıs ve ılaveten lökosit yukselmıstı. ama cok yüksek degılerdı. gaıta testımde lökosit ve gızlı kan negatof geldı. ancak calprotectin 390 çıktı. Bu değere göre bende chron mu var? 15 gundur en buyk belırtım ıstahsızlık mıdemde gaz karnımda gaz ve ara ara bulantı. Covıd kaynaklı bır kolıt gecırıyor olabılır mıyım? bır turlu de tam duzelemıyorum. Doktorum bekleyip testlerı yenıleyelım dedı ama ben çok endıselıyım. ayrıca öncesınde de 3 ay boyunca omalızumab tedavisi gördüm kronık urtıker sebebiyle. ılaclar ya da covıd bunu yapar mı? ne olur bana yardımcı olun. en kötü neyım olabılır?

   • Covidden sonra ishal görüyoruz; şikayetiniz devam ederse kolonoskopi yaptırmanız gerekebilir.

 2. atlas

  kolonoskopi yaptırmadan calprotectin testi yaptırmak faydalı olabilir gibi, ama hala izmir’de yok sanırım

  • Calprotectin’i olasılığın düşük olduğu durumlarda kullanmakta fayda var diye düşünüyorum; ancak rutin kullanımda olmadığı için ücreti bir hayli fazla (belki de kolonoskopinin yarı fiyatına tekabül ediyor); fiyatı ucuzlarsa tarama amacıyla bile kullanılabilir. İzmir’de olup olmadığını bilmiyorum; ama İstanbul’da var ve birkaç hastama bu testi istedim.

 3. Calprotectin Kantitatif
  GAYTA DA FEKAL KALPROTEKTİN LABORATUVARIMIZDA ÇALIŞILMAKTADIR.
  HİPOKRAT LABORATUVARLARI VE GÖRÜNTÜLEME MERKEZİ
  KIZILTOPRAK/İSTANBUL

 4. Ahmet Orman

  Hocam merhaba
  3,5 yaşındaki kızımın kakasında sürekli olarak tekrarlayan sümüksü görüntü ve zaman zamanda karın ağrısı şikayetimiz nedeniyle doktora gittik.bir çok test istedi,diğerleri normal çıktı fakat calprotectin 300+ çıktı.Bunu nasıl yorumlamalıyız.kontrolümüz cumartesi günü,o güne kadar beklemek istemiyorum.mail yoluyla dönüş yaparmısınız? Saygılar

 5. Sayın UZEL,
  10 yaşındaki oğlumuza, makatta fisür teşhisi konuldu; ancak iç çamaşırında sürekli görülen sarı akıntı için bir şey söylenemedi (Çocuk cerrahi uzmanı tarafından). Bu durum bizleri endişelendiriiyor. Karın ağrısı ve ishal olmamakla birlikte sizce calprotectin testi gerekli midir? Sarı akıntı neden kaynaklanabilir? Bizleri aydınlatabilirseniz seviniriz.

 6. İlginiz ve kısa sürede dönüşünüz için çok teşekkür ederim.

 7. Mehmet Ata IRMAK

  Sayın Hocam, 3 aylık oğlumun kakasında calprotectın kantitatif lf assay >300 çıktı. Yol gösterir misiniz? İlginiz için teşekir ederim.

  • Mehmet Ata Bey, çocuk hastalıklarında kalprotektini nasıl kullanıyorlar bilmiyorum. Ancak, benim için değeri barsağın iltihabi hastalıkları ile huzursuz barsak sendromu arasında ayırıcı tanı yapmak için. Eğer düşük bir değer varsa daha faydalı; yani iltihabi bir durum yok- ama pozitifse, sapma ihtimali artıyor. Erişkinde, pozitiflik gördüğümüzde kolonoskopi yaparız. Fakat tekrar ediyorum erişkinde- çocuk tamamen farklıdır.

 8. Elif

  Burak bey
  1 yaşındaki kızımda calprotectın 277cıktı. Diğer sorularda iltihabi Bağırsak hastalığı olabilir demişsiniz. Bu neden olur tedavisi nedir? Ayrıca kızımda sürekli azına kadar gelen yutkunmalar var. Reflü tanısı kondu. Bununla bir alakası olabilir mi?

  • Calprotectini biz erişkin hastalarda itihaplı barsak hastalıkları, yani ülseratif kolit, Crohn hastalığı ile fonksiyonel barsak hastalığı olan huzursuz barsak sendromu ayırımını yapmakta kullanıyoruz; bu şekilde gereksiz kolonoskopi yapmamış oluyoruz.

   Ancak 1 yaş benim bildiğim bir hasta grubu değil, dolayısıyla size bir öneride bulunmam mümkün değil. Çocuk gastroenterolojisi çocuğunuz değerlendirse iyi olur. Bu arada coeliac hastalığı ve diğer gıda alerjilerini de hekim arkaşımıza hatırlatın.
   Geçmiş olsun.

   Dr. Burak Uzel

 9. Ömür

  Merhaba bebeğim 7 aylık bebeğim sürekli kanlı ve sümüklü şekilde ishal oluyor araştırma hastanesine gittik bizden fekal kalprotektin tahlilini istediler sonuçu 45 ug/g çıktı sonuç iyimi kötümü bilemiyoruz doktorumaza daha gösteremedik

  • Calprotectin iltihaplı (inflamatuar) barsak hastalıkları ile fonksiyonel (iltihapsız) barsak hastalıklarını ayırt etmemizi sağlıyor. Bu noktada kime kolonoskopi yapmamız gerekir sorusunu kısmen yanıtlıyor. Bebeğiniz için bir öneride bulunamıyorum, çünkü ben İç Hastalıkları uzmanıyım.

 10. hatice

  hocam saygılar ben 39 yaşında iki yıllık evli bayanım evliliğimin 3.ayında hamile kaldım devamlı yatarak çok zor bi hamillelik yaşadım doğumdan 4 gün sonra devamlı karınağrısı şişme mide bulantısı kakada sümüksü sarı ve siyaha dönüyo ilaç kullandıktan sonrada kabızlık oluyo devamlı yorgun halsizism anlıyacağınız normal haytım kalmadı bebğime bile bakamyorum her tahlili yaptırdım kolonoskopide bişe yok diyorlar en son bir doktor sizin söylediğiniz testi söyledi hocam sizce ben ne yapmalıyım cvp yazarsanız çok sevinirim

 11. METİN

  Merhabalar bende peptik ülser rahatsızlığı var en son yapılan Calprotectin (gaita) testinde sonucum 81 çıktı. Referans değerler ise Negatif mg/L 0 – 50 Pozitif mg/L > 50. Değerlerden de anlaşılacağı üzere test sonucum pozitif çıkan sonuçla ilgili bilgi alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.. İyi Çalışmalar…

 12. derya

  merhaba hocam fekal kalprotektin düzeyi referans değeri 30 ile 70 diyor sonuç 50 çıktı normal midir? test tekrarlanmalı mı?

 13. gozde

  hocam merhaba ben 20 yaşındayım ve 8 senedir ülseratif kolit tedavisi görüyorum. kronik rahatsızlık olması dolayısıyla yeni bir atak geçirdim. calprotectin değerim ilk defa ölçüldü ve <1800 gibi bir değer çıktı. bunu nasıl yorumlarsınız acaba?

  • Herhalde >1800 çıktı diyorsunuz. Calprotectin iltihabi aktiviteyi gösterdiği için ülseratif kolitin ataklarının takibinde de kullanılmaya başlanıldı. Tedavi sonrasında tekrar bakmak gerekir.

 14. Derya

  Merhaba, Laktoz intoleransı durumunda markette satılan laktozsuz süt ve laktozsuz yoğurt yenilirse fekal kalprotektinin artmasına yol açar mı, yemenin bir zararı olur mu?

  • Laktoz intoleransında calprotectin yüksekliğini pek beklemeyiz; ancak iltihabi barsak hastalığına bağlı sekonder laktoz intoleransı gelişmişse o zaman calprotectin yükselebilir

   • Cem Alp

    Hocam Merhaba calprotectin 300 + çıktı. Hoca endoskopi ve kolonoscopy yaptı. Bir şeyimiz yok dedi. Ancak ishal olmaya devam ediyorum tuvalet kağıdı kanlanıyor. Göbek te batma var. Tüm Karın tomografi den de bir şey çıkmadı. Durum böyle ne yapacağımı şaşırdım. Teşekkür ederim.

   • Kapsül endoskopisi yapılabilir.

   • Cem Alp

    Hocam peki habis bir hastalık çıkma ihtimali var mıdır sizce ? Sürekli böyle bir ihtimal var mı diye düşünüp duruyorum. Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

   • Habis bir durum olasılığı düşüktür; ancak iltihaplı barsak hastalığı olma ihtimali var.

 15. Oya Atas

  Hocam benimde calprotectin değeri önce 177 çıktı.Kolonoskopi yapıldı birşey yok dendi…Bu arada sık sık tuvalete gitme olayım devam ediyor…Dışkı daha çok ishale yakın çamurumsu….Bir ay sonra tekrar test yapıldı bu sefer sonuç 277 çıktı…Sizce ne olabilir? Endişe ediyorum….Saygılarımla…..

  • Oya Hanım, gaitanın direkt mikroskopisi, parazit, parazit yumurtası araştırılmasını 3 farklı zamanda yaptırın, gaitanın kültürü de yapılsın. Eğer bunlarla sonuca ulaşılamazsa kapsül endoskopisi yapılabilir.

 16. Alper Mutlu

  Hocam merhaba,
  Calprotectin test sonucum 33 çıktı. Kilo kaybı ve iştahsızlık dışında crohn belirtilerinden bazıları mevcut. aylardır geçmeyen karın ağrısı ve düzensiz dışkılama…
  yorumunuz için teşekkür ederim.
  Yaş : 34, erkek

  • Calprotectin sonucunuz normal gibi duruyor; şikayetinizin nedeni başka bir durum olabilir. Hekiminize tekrar başvurun.

   • Alper Mutlu

    Burak Bey hızlı cevabınız için teşekkür ederim.
    IBS rahatsızlığında aylardır süren mide ağrısı olma ihtimali var mıdır?
    33 çıkan Calprotectin testi IBS hastalığını destekler bir sonuç mudur?

    yorumlarınız için teşekkürler…

   • İbs’de mide ağrısı olmaz, varsa midede başka bir hastalık vardır. Calprotectin düşüklüğü ibs’yi destekler, ancak hiçbir test %100 tanı koydurucu değildir

   • Alper Mutlu

    Bu mide ağrılarının sebebi stres olabilir mi? Ya da Calprotectin sonucu 33 çıkmasına rağmen Crohn hastalığı olabilir mi? aylar önce yapılan kolonoskopide ince bağırsak sonunda aftoz ülserler görülmüş, biyopsi sonucu bulgular IBH için yeterli değil demişti.
    değerli yorumlarınız için teşekkürler.

 17. Efe

  Hocam 6 ay once kolonoskopi yaptırdım.İbs oldugumu soylediler cekum tam olarak izlenememisti.Gecen hafta baska bir hastanede kolonoskopi yaptırdım.Terminal illeumda 1 adet aftöz ülser ve ileoçekal valvde 1 adet lineer ülser görüldü.Crohn oldugumu soylediler ve doktor bu testi yaptırmamı istedi ama ben pek istemiyorum.

 18. Merhaba hocam, bende yapılan gaitadan alınan örnekle fekal calprotectin testi yapıldı:değeri 300 üzeri cıktı. iki kez de gizli kan testi yapıldı positiv cıktı. (hemoroid de var gibi zorlanmadan dolayı) karnımın sol kısmında incede hep bi agrı var, bazen belimde ve ayağımda bile hissediyorum. çok huzursuzum. gastro hocam kolonoskopie ve endoskopi yapalım dedi, cok korkuyorum. bazen sadece bel agrı oluyor bazen agrı karın bölgemde yogunlasıyor? ne yapmam lazım durumu değerlendirmsniz lütfen??

 19. Ferhat

  Kardeşimin yaklaşık 1,5 ay oncesi karın ağrısı isal şikayeti ile gastroentereloji başvurduk kolonoskopi vede endoskopi yapıldı. Gastrit vede fiisur olduğu anlaşıldı calprotectin testi yaptırdım test sonucu 78 çıktı.Doktorum tekrardan kolonoskopi önerdi ne yapmam lazım degerlendirirmisiniz

 20. zübeyde

  merhaba bu testin pozitif çıkması ne demek oluyor kolonoskopi yaptırılması lazım mı?

 21. Yildiz

  6 yasinda oğlum kalprotektin 219 çıki illa ki crohn hastaligi mi düşünülür hocam

  • Yıldız Hanım, ben bir çocuk doktoru değilim; dolayısıyla yorumlarımı erişkinler için kaile almanızı öneririm: illaki crohn vb düşünmem, Türkiyede bir kaç kez parazit/parazit yumurtası araştırmak gerekir.

   • Yildiz

    Çok teşekkür ederim hızlı cvp verdiğiniz için peki bişey merak ediyorum crohn da bu değer kaç olur şimdiden çok teşekkür ediyorum.

   • Erişkinlerde laboratuar normalinin üstünde ise, örneğin bizde 50, kolonoskopi yaparız.

 22. emine

  hocam benım 7 yasındakı oğlumun calprotectin kantıtatıf lf assay 69.00 cıktı. sonucumuzun durumu nedır acaba endoksopı yada kolonoskopı yapılması gerekırmı.?

  • Öncelikle ben bir İç Hastalıkları uzmanıyım, 7 yaşındaki çocuklar için yorum yapmam uygun değil. Ancak, erişkinlerde 4 haftanın üzerinde ishal varsa, calprotectin de pozitifse kolonoskopi öneririz.

 23. umut tokmak

  merhabalar, dışkıda kalprotektin numunesi için kakanın ne kadar sürede laboratuvara teslim edilmesi gerekiyor? kültür çalışması için yarım saatlik süre bu test için de gerekli mi?

 24. ayşe şahin

  merhaba, crohn hastasıyım, doktorum fekal kalprotektin testi istedi. ben Eskişehir deyim, nerede baktırabiliryorm.

 25. Umut tokmak

  Merhabalar Dr.bey, kızım 3,5 yaşında kalprotektin sonucu. <30 çıktı. Normal olarak değerlendirilebilir mi?

 26. Sema

  Burak Bey merhaba, 4 ay önce kolonoskopi ve endoskopi yapildi. 1.5 yıldır gastrit reflü ve ülser tedavisi görüyordum. En son kolonoskopi sonrasi crohn teshisi kondu ve 3 aydir tedavi görüyorum. Sık sık ataklar geçiriyor ve ataklar sonucu acillik oluyorum. Doktorum benden calprotectin tahlili istedi yaptirdim ve sonucu 354 çıktı. Doktoruma gostericem ancak sizden de görüş alabilir miyim

 27. Fatih

  Burak Hocam Merhabalar,
  Calprotectin kantitatif lf assay 235.00 cıktı.duyarlılık %84 özgüllük %94 çıktı.Bu sonuçlardan yola çıkarak neye yorumlayabiliriz.Şimdiden teşekkürler.

  • İltihabi barsak hastalığı olabilir. Eğer doktorunuzu uygun görürse endoskopik (gastroskopi, kolonoskopi) incelemeler yapılabilir.

   • Fatih

    Kolonoskopi ve endoskopi yapildi hocam.patoloji alinmis ben narkozluyken.refakatcimde sormamis patolojinin bagirsaklardan mi,yoksa midedenmi diye?patoloji sonuclarim henüz cikmadi hocam.çok tedirginim

 28. Bekir

  Karin agrisi sonrasi gaitada kan bulundu.Bana endoskopi ve kolonoskopi yapildi.midede gastrit vardi ve mikrop.tedavi verildi.tedaviden sonra ishalim oldu ve ibs semptomlari.flora bozulmustur dedi doktorum probiyotik kullandim.gecmedi sonra kalprotektin 176 cikti.butun ilaclari kestim.1 ay sonra diskilama sayim azaldi ama diskilama istegi gun boyu vardi ve kalprotektin 100 cikti.doktorum ibs olabilir dedi.kalprotektin 100 cok anlamli degil dedi.sizin fikrinizi alabilirmiyim.

  • Gastroskopi ve kolonoskopi normalse beklenebilir; eğer ishal devam ediyor ve calprotectin yükseliyorsa ince barsakları incelemek için enterografi veya kapsül endoskopisi yapılabilir.

   • Bekir

    Kalprotektin sadece inflamatuar barsak hastaliklarinimi gosterir.yoksa mikroba bagli ishaldede yukselirmi.50 degerinin ustu arastirma gerektirir demissiniz.kolonoskopi ve endoskopi normalse vede tomagrafide normalse.100 gibi bir deger yukseklik kabul edilebilirmi.inflamatuar barsak demek icin kac degerinde olmasi lazim.

   • Mikrobik durumlarda da yükselebilir; calprotectinin en kullanışlı olduğu hali huzurssuz barsak sendromu olanlarda kolonoskopi ihtiyacını ortadan kaldırmasıdır. Sizin durumunuzda zaten inceleme yapılmış.

 29. Zeynep

  hocam, 2009 da ince bagirsagin son kisminda kalinlasma dan dolayi crohn teshisi kondu. ardindan colonoscopi de bisey cikmadi. yillarca ugrastiktan sonra kalprotektin 2016 yilinda 1500 cikti. ama hala kalin bagirsak ve ince bagirsagin son kisminda gorunen bisey yok. Acaba baska bir sebebten dolayi dabu kadar yuksek cikabilirmi?

 30. Ercan

  İyi günler hocam. Ben 25 yaşındayım şuan 67 kilo ve 1.79 cm boyunda biriyim. 80 kilodan 67 kiloya 9 ayda düştüm. Bana temmuz ayında karın ağrısı ve kilo kaybı nedeniyle hem endoskopi hem kolonoskopi yapıldı. Ayrıca fmf için kan testi istendi. Endoskopi sonucumda kronik gastrit çıktı. Ayrıca duodenum da çölyak hastalığı bulguları görüldü. Patoloji de villuslarda kuntlesme, lenfosit birikimi yazıyordu. Kanda sadece anti gliadin iga pozitif çıktı doku Transglutaminaz vb. Negatif çıktı. Doktorum colyak raporu verdi. Glutensiz besleneceksin dedi. Kolonoskopi sonucumda ise rektumda 5 adet aftöz ülserler görüldü. Geriye kalan kısımda çekuma kadar olan bölgeler de normal şeyler görülmüş. İleuma darlık sebebi ile girilmemiş. Patoloji sonucum da ise m Aktif inflamasyon, lamina propriada ödem, lenfosit agregat varlığı yazıyordu.(spesifik özellik göstermeyen bulgular) diye parantez de eklenmiş. Doktorum sende Ük yada crohn olduğunu düşünmüyorum dedi gönderdi. Lakin benim karın ağrılarım şiddetlendi karnim şişirme başladı. Gaz sancıları değişken dışkılama ve kan. Bunun sonucunda cerrahpasa ya gittim oraya bu sonuçları gösterdim bu sonuçlara göre sende en fazla crohn olabilir oda düşük dediler ama bulgular pozitif dediler sanırım başlangıç evresinde sin dediler. Senden tekrar kolonoskopi isteyemem ben şimdi dedi calprotectin testi istedi bu sonuca göre kolonoskopi yaparız dedı. Hocam bu test İstanbulda nerelerde yapılıyor benim sgk’m yok. Yeşil kartlıyım. Ayrıca sorduğum kadarıyla bir kolonoskopi kadar fiyat istiyorlar bu teste. Herhangi bir araştırma hastanesinde bu testler henüz yapılmıyor mu? Ayrıca size göre bende ibh olabilir mi. Birde bu kolonoskopiyi bir genel cerrahi ve gastroenteroloji doktorunun yapması arasında fark var mıdır. Yani cerrahpasa daki genel cerrahi benden direk kolonoskopi istedi lakin gastro enteroloji doktoru genel cerrahi yaptırma arada çok fark var dedi beni vazgeçirdi. Sizce fark var mıdır yoksa kolonoskopiyi eski olduğum yerde samatya da mı olayım yoksa cerrahpasa da genel cerrahi de mı? Birde bu calprotectin ı nerede uygun bir biçimde yaptırabilirm bu sorundan artık kurtulmak istiyorum. Hem çölyak hem crohn As hastayım birde gastrit var. Atopik de bir insanım bağışıklık sistemim de düşük total ige 2 binler de. Hiç değilse şu ibh varmı yokmu telaşında kurtulup tedaviye başlamak istiyorum.

  • Calprotectin devlet hastanelerinde yapılıyor mu bilmiyorum. Calprotectinin esas amacı huzursuz barsak sendromu olan insanlara gereksiz kolonoskopi yapılmamasını sağlamak. Ancak sizin durumunuz biraz farklı; bence sizin için doğru adres Cerrahpaşa Gastroenteroloji.

   • Ercan

    Hocam cerrahpaşa ya gittim göründüm de orada bana eski sonuçlarında spesifik birşey yok sana ilaç veremeyiz teşhis olmalı dediler. Kolonoskopi olduğumdan arka arkaya kolonoskopi de yapmak istemediler. Bu karın ağrısı, yanma şişkinlik gaz kanama gittikçe arttı. Birde midemde folikuler gastrit var. Eroziv gastrit nexium kullanıyorum hiç fayda etmiyor. Nexium aralıksız 3 yıldır kullanıyorum birde. Arada reflu olursa gaviscon var dı birde. Şimdi size göre benim bu yukarıda yazmış olduğum kolonoskopi sonuç ve patoloji sonucuna göre neyim olabilir ne yapmam gerekiyor ortalıkta kaldım bu şekilde. Ve 4 gündür aşırı mide ve karın ağrım var. Son endoskopi de hafif hp bakteri var diye göründü de ona birşey yapmaya gerek yok nexium a devam et dendi ama gittikçe kötü oluyorum.sizce bende ibu var mıdır yukarıdaki sonuçlara göre çok soru soruyorum kusura bakmayın. Birde bu folikuler eroziv gastrit sorun yaratır mı. Hiper plazi ve hipertrofi de vardı.

   • Kağıt üzerinde oldukça fazla sayıda sıkıntınız var, ancak klinik olarak uyumsuzluk düşünmüş olabilirler; şikayetiniz devam ediyor, dolayısıyla tekrar gastroenterolojiye başvurmanızı öneririm.

 31. Tufan

  Dr. Bey10 aydır mukuslu dışkım var 3 ay önce kolonoskopi yapıldı T. ileumda birkaç ad. mm. Ülser var patolojide temiz çıktı fakat kalprotektin 130 çıktı ve şikayetleri devam ediyor. Diğer kan tahlilleri normal. Ne olabilir neden şikayetleri devam ediyor

  • Eğer yapılmadıysa gaita kültürü, gaitada giardia intestinalis ve gaitada helikobakter pylori antijeni baktırın. Bunlarda problem yoksa takip edilebilinir; doktorunuza tekrar danışın.

   • Bekir

    Bende ishal sikayetleri devam ediyor ara ara ve kalprotektin onceki 100 du simdi ise 115 doktorum bir sey ifade etmez dedi.tekrar kolonoskopi yapti ve parazit gorduk kil kurdu canliydi.tedavisini verdi 15 gun arayla ila icicem
    .baska ozellik yoktu ve yinede biyopsi aldi.parazitlerde kalprotektin yukseltiyormu acaba..

   • Barsakta iltihap oluşturan her durumda calprotectin yükselebilir.

 32. bekir

  sinüzit veya üst solunum yolu enfeksiyonu varken bakılan kalprotektin sonucu etkilermi?

 33. BURÇİN AYDIN

  Merhaba,
  (Özel Çamlık Hastanesi’nde yaptırdığım calprotektin tahlil sonucum 18 cıktı.
  normal bir değermidir ? crohn tanısı konulabilirmi bu durumda ?

 34. Tolga

  Merhaba, calprotectin testim pozitif cıktı. Değeri 308. Değerin yüksek olmasının sebebi crohn veya ibs olabilirmi? Yoksa başka bağırsak problemleri yüzünden de bu değerde yükselme olabilir mi?
  Teşekkürler.

  • Calprotectinin asıl kullanım amacı her ishali olana kolonoskopi ihtiyacını ortadan kaldırması; ancak her yüksek olanda iltihaplı barsak hastalığı var demek doğru değil. Sizin durumunuzda 4 haftayı geçen ishaliniz varsa, hekiminiz bu sonuçla muhtemelen kolonoskopi yaptırmanızı önerecektir.

 35. ufuk

  hocam merhaba. 26 aylık kızımda mukuslu ishal şikayetiyle gittiğimiz doktor çölyak olabilir düşüncesiyle bir kaç test istedi.sonuçlarda çölyak negatif çıktı yani çölyak yok fakat calprotektin değeri >1800 çıktı. sorun sizce ne olabilir tedavi yöntemi varmıdır. yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler..

  • Biz erişkinde bu tetkiki iltihaplı barsak hastalığının (ülseratif kolit, vb) ayırıcı tanısını yapmak için kullanırız; gereksiz kolonoskopi yapmamak için oldukça iyi bir tetkiktir. Ancak tek başına tanı koydurucu değildir, hekimiz kızınızda ek tetkikler isteyecektir.

   • Ufuk

    Hocam bugun doktorumuza gittik 10 gun onceki crp ve hemogram degerleri normaldi. Kilo alimi normal halsizlik yada baska bi belirti yok. 15gun sonra tekrar calprotektin testi istedi sadece. Bu durumda korkulcak bir durum varmidir? Bu kadar yuksek olmasi korkutuyor bizleri. Baska biseyi tetiklermi yada. Simdiden cevabiniz icin tesekkur ederim.

   • Bu durumlarda erişkinlerde kolonoskopi öneririz.

 36. Chrone

  Hocam merhabalar, Çok stresli bir dönemin ardından ishal, kusma şikayetleri ile gastroentroloji bölümüne başvurdum. yapılan endoskopi, kolonoskopi sonucunda “ileumda eritem,ödem ve aftöz ülserler izlendi bx alındı” sonucuna varılarak patolojiye yollandı. Patoloji sonucu ” normal buyugu 7x2x1 mm. Boyutlarinda, 7 adet, sari beyaz renkli biyopsi materyali 1 kasette takibe alindi. ” Histolojik bulgular oncelikle crohn hastaligi lehine olabilir, klinik korelasyon onerilir. Olgu neoplazi acisindan grup 1 dir. Displazi yok(viyana klasifikasyonu) patolajik tani fokal aktif ileit ise bu sekilde. bir aylık flagyl ve ciprasid tedavisi uygulandı. İlaç tedavisi öncesi ve sonrası Gaitada gizli kan negatif çıktı. Kan değerlerim normal B12 değerim ise 430 referans aralığına göre orta seviyede çıktı. CRP değerim tedavi öncesi 0,5 ilaç tedavisi sonrası ise 0,3 çıktı. Boyasız mikroskobik “kahverengi renkte yumuşak kıvamda” makroskobi ise az candıda ve yağ vukuolleri görüldü şeklinde idi. Doktorum chrone tedavisine başlamamızı önerdi ancak kabul etmedim. Farklı bir doktora danıştığımda ise chrone olmadığım İBS olduğum ülserlerimin stres kaynaklı olabileceğini belirterek tranko buskas lomotil ve dicetel tedavisi verdi . İlaçlarım bitmek üzere yemek sonrası karnımın sol yada sağ üst köşesinde oluşan hafif agrılarım zamanla azaldı şuan yok denecek kadar az. Ancak psikolojim altüst oldu. Chrone ‘ un çok zor bir hastalık olduğu tedavisinin olmadığı ilaç verilse bile kortizonlu ilaçların yan etkilerinin kalıcı farklı hastalıklara sebep olabileceği dşüncesi psikolojimi alt üst etti. Ülser atağım başladığından beri yaklaşık 3 kilo verdim. Son 1 aydır kusma yada ishal sorunu yaşamıyorum günde iki kere yarım saat aralıklarla sabah saatlerinde lavaboya çıkıyorum. Perhize (Çorba, yagsız,baharatsız ve haşlanmış sebze ağırlklı) devam ettiğim için son 1 ayda 300 gram daha zayıfladım. Sizce nasıl ilerlemeliyim ? İlgili olduğunuz için size yazma ihtiyacı hissettim. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.Zaman ayırabilirseniz kısa bir telefon görüşmesi yapmak isterim ( İstanbul dışında olduğum için kontrolünüze gelemiyorum )

  • Bence öncelikle gastroenteroloğunuza tekrar başvurun. Bu arada calprotectin yaptırmadıysanız onu da yaptırmanızı tavsiye ederim. Ancak eğer bir hastalık tanısı konulduysa, en makul çözüm kabullenmektir.

 37. Ebru

  Calprotectin gaita sonuç 2344 çıktı kontrolumuz bir hafta sonra bebek 4’5 aylık sonucu görünce bir tedirgin olduk yorumlarsaniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 38. Ahmet

  Merhaba hocam bende kronik gastrit var.
  Yakllasık 3 aydır sol alt karnımda agrı ve kabızlık var.
  Bu hususda endoskobi ve kolonoskobi yaptırdım. Kolonoskobim temiz cıktı.
  Endoskobimde helikobakteri cıktı.
  Son olarak kalprotek testi yaptırdım. Refarans aralıgı 50 ve üstü. Bende 49 cıktı. Sizce nasıl bi yol izlemeliyim yaşım 32 ve kilo kaybım var

  • Calprotectin seviyeniz normal. Mutlaka bir karın ultrasonu yaptırın. Helikobakter için de ayrıca tedavi almanızı öneririm.

   • Ahmet

    Hızlı ve ilgili cevabınız için teşekkür ederim hocam.
    Defalarca karın ultrasyonu ve renkli dobler cektirdim ama hiçbirsey cıkmadı. Helikobakter için üçlü antibiyotık aldım ve bakteri negatifleşti. Ürolojik muanelerde oldum

   • Ahmet

    Hocam lütfen cevap verebilirmisiniz

   • Sizin durumunuzda muayene etmeden bir şey söylemek mümkün değil. Yakınınızdaki bir hekime tekrar başvurun.

 39. muzeyyen

  Merhaba oğlum 9 yaşında karin ağrısı ve ishalden 2 senedir gastrolaji pol takipliyiz son testimiz calprotein degeri 88 normal mi dır şimdiden teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s