Lorcaserin: Yeni Obezite İlacı

Daha önce bahsettiğimiz gibi 3 adet obezite ilacı yolda http://bit.ly/czzVie . BUgün size bahsedeceğim çalışma bunlardan biri olan lorcaserin için yapılmış. Lorcaserin serotonin 2C (5-HT2C)  reseptörü agonistidir. Bu şekilde yiyecek alımını azaltarak kilo kaybına neden olduğu düşünülmektedir. Bu sertonin reseptörünü seçici olmadan uyaran diğer ilaçlar (fenfluramine ve dexfenfluramine) da kilo kaybına neden olmakta, ancak kalp kapağında hasara neden olduğu için kullanılmamaktadır. Bazı kilo verdirici ilaçlara da bu etken maddeler konulduğu bilinmektedir ( http://bit.ly/dmKt82 ). Bu tip ilaçlardan kesinlikle kaçınmak gerektiğini bu vesileyle bir defa daha hatırlatayım.

Bu çalışmaya 3182 obez veya fazla kilolu hasta alınmıştır. Diyet ve egzersiz danışması her katılımcıya yapılmıştır.

1. yılda lorcaserin kullananların %47’si, plasebo grubunun da %20’si en az %5 kilolarını azaltmışlardır, ortalama kilo azalması lorcaserin için 5.8, plasebo için 2.2kg olmuştur. Lorcaserin grubunda kalp kapak hasasrı plasebodan farklı bulunmamıştır. En sık başağrısı, sersemlik hissi, ve bulantı yanetkileri görülmüştür.

İlaç firması sponsorluğunda yapılan bu çalışmada, lorcaserinin kilo verdirmede etkili olduğu görülmüştür. Ancak, bu tip yeni ilaçlarda, diğer obezite ilaçlarında gelen kötü tecrübelerimiz ışığında temkinli yaklaşmakta fayda olacaktır.

Smith SR, Weissman NJ, Anderson CM, et al. Multicenter, placebo-controlled trial of lorcaserin for weight management. N Engl J Med 2010;363:245-256.

Reklam

Lorcaserin: Yeni Obezite İlacı için yorumlar kapalı

Filed under Şeker Hastalığı (Diyabet)

Yorumlar kapatıldı.