Beyaz Pirinç Kahverengi Pirince Karşı

Biliyorsunuz ki, beyazlar her zaman tehlikeli. Diyabeti olan hastalarıma, obez olan hastalarıma da beyaz pirinç yememelerini tavsiye ediyorum. Çünkü bildiğiniz gibi bu tip rafine edilmiş yiyeceklerin glisemik indeksleri yüksek olmakta. Beyaz pirincin glisemik indeksi 64’ken, kahverengi pirincin glisemik indeksi 55 olarak tesbit edilmiştir.

Araştırma

Diyetle alınan yiyeceklerin glisemik indeksi ne kadar fazla ise, tip 2 diyabet (şeker) hastalığı çıkma ihtimali de o kadar artmaktadır.

Bu çalışmaya 39765 erkek ve 157463 kadın alınmış (Health Professionals Follow-up Study ve the Nurses’ Health Study I and II) ve beyaz pirinç ile kahverengi pirinç tüketimi ile tip 2 diyabet gelişme riski arasındaki fark araştırılmıştır.

Sonuçlar

Haftada 5 porsiyon beyaz prinç tüketenler, ayda bir porsiyondan az tüketenlere göre tip2 diyabet gelişme açısından daha yüksek riske sahiptirler (relatif risk 1.17 (GA 1.02-1.36).

Haftada 2 porsiyon kahverengi pirinç tüketenler, ayda 1porsiyondan az tüketenlere göre tip2 diyabet gelişme riski açısından daha düşük riske sahiptir (relatif risk, 0.89 (GA 0.81-0.97).

Sonuç

Beyaz pirinç yerine, tam tahıl olan kahverngi pirinç tüketmek, diyabet gelişme riskini azaltabilir.

Qi Sun, Donna Spiegelman, Rob M. van Dam, Michelle D. Holmes, Vasanti S. Malik, Walter C. Willett, Frank B. Hu.“White Rice, Brown Rice, and Risk of Type 2 Diabetes in US Men and Women” Arch Intern Med. 2010;170(11):961-969

Reklam

Beyaz Pirinç Kahverengi Pirince Karşı için yorumlar kapalı

Filed under Şeker Hastalığı (Diyabet)

Yorumlar kapatıldı.