Spora Başlamadan Önce Tıbbi Değerlendirme

Günaydın,

Dün Serap Hanım’ın facebookda sorduğu soruyu (www.facebook.com/drburakuzel ), konunun önemi nedeni ile bugün biraz daha detaylandırarak veriyorum. Evet, sürekli egzersiz yapalım diyoruz ama öncesinde neler yapılmalı? Bu konuyu daha önce gençler için yazmıştım, şimdi erişkinlerin değerlendirilmesini de ekliyorum. Ben hastalarıma, arkadaşlarıma, aileme (tıbbi bir kısıtlama yoksa!) günde 45 dakika canlı yürüyüş yapmalarını öneriyorum (canlı yürüyüş 6km/saat, yani 45 dakikada 4.5km yürüyüş). Bu egzersiz, hem vücudu hemde aklı sağlıklı tutmak için, hepimiz için gerekli. Peki spora başlamadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

Erişkinler İçin:

• 40 yaşın üzerindeyseniz
• Daha önce hiçbir aktiviteniz yoksa
• Ciddi kiloluysanız
• Kalp hastalığı probleminiz varsa
• Ailenizde erken yaşta kalp krizi geçiren varsa
• Sigara kullanıyorsanız
• Diyabet, astım, KOAH ve bunlar gibi kronik hastalığınız varsa, ortopedik bir kısıtlamanız varsa, doktorunuzun sizi görmesi gerekir

• Tıbbi geçmişiniz ve risk faktörlerinize bakılarak çeşitli testler istenebilir: bunlar kan tetkiklerini, egzersiz stres testi, akciğer filmi, ekokardiyografiyi içerebilir.

Tabi ki, bir egzersize başlanılacağı zaman hafif olarak başlanılmalı, bir anda şiddetli/ağır egzersiz yapılmamalıdır.

Gençlerin Değerlendirilmesi

Birleşik Devletlerde 220.000 genç sporcudan 1 tanesinde ani ölüm geliştiği tahmin edilmektedir. Bu ölümlerin çoğunluğunda, daha önce bilinmeyen kalp hastalıkları sorumludur. Çoğu tıbbi organizasyon, bireylerin spora başlamadan önce kalp hastalıkları açısından değerlendirilmelerini önermektedir. Amerikan Kardiyoloji Koleji ve Amerikan Kalp Derneği tıbbi hikaye ve fizik muayeneyi önermekte; ancak bunlarda bir problem varsa ileri tetkik yapılmasını tavsiye etmektedir. Avrupa Kardiyoloji Cemiyeti ve Olimpik Komite ise bunlara elektrokardiyografiyi (EKG) de eklemektedir.

A.L. Baggish, A.M. Hutter Jr., F. Wang, K. Yared, R.B. Weiner, E. Kupperman, M.H. Picard, and M.J. Wood. “Cardiovascular Screening in College Athletes With and Without Electrocardiography. A Cross-sectional Study.” Annals of Internal Medicine, 152, p 269-275).

Reklam

Spora Başlamadan Önce Tıbbi Değerlendirme için yorumlar kapalı

Filed under Genel

Yorumlar kapatıldı.