Spora Başlamadan Önce Tıbbi Değerlendirilme

Birleşik Devletlerde 220.000 genç sporcudan 1 tanesinde ani ölüm geliştiği tahmin edilmektedir. Bu ölümlerin çoğunluğunda, daha önce bilinmeyen kalp hastalıkları sorumludur. Çoğu tıbbi organizasyon, bireylerin spora başlamadan önce kalp hastalıkları açısından değerlendirilmelerini önermektedir. Amerikan Kardiyoloji Koleji ve Amerikan Kalp Derneği tıbbi hikaye ve fizik muayeneyi önermekte; ancak bunlarda bir problem varsa ileri tetkik yapılmasını tavsiye etmektedir. Avrupa Kardiyoloji Cemiyeti ve Olimpik Komite ise bunlara elektrokardiyografiyi (EKG) de eklemektedir.

Bu çalışmada 510 sporcu değerlendirilmiştir. Bu sporcuların 11’inde ekokardiyografi ile spor yapmalarını tehlikeli kılacak kalp rahatsızlığı tesbit edilmiştir.

Hikaye ve fizik muayene bu 11 kişinin 5’ini tesbit edebilmiştir. Hikaye ve muayeneye EKG eklendiği zaman bu kişinin 10’u ayırtedilebilmiştir. Bu çalışmada, 83 EKG anormal bulunmuş, ancak bu anormal bulunanların büyük çoğunluğunda kalp hastalığı olmamasına rağmen yanlış pozitiflik nedeniyle ileri test gerekmiş ve bu insanlar gereksiz yere endişelenmişlerdir.

A.L. Baggish, A.M. Hutter Jr., F. Wang, K. Yared, R.B. Weiner, E. Kupperman, M.H. Picard, and M.J. Wood. “Cardiovascular Screening in College Athletes With and Without Electrocardiography. A Cross-sectional Study.” Annals of Internal Medicine, 152, p 269-275).

Reklam

Spora Başlamadan Önce Tıbbi Değerlendirilme için yorumlar kapalı

Filed under Genel

Yorumlar kapatıldı.