Tag Archives: aconitum

Vitaminler ve Mineraller Her Zaman Yararlı Mıdır?

Dün (9 Şubat 2010) Archives of Internal Medicine isimli dergide çıkan iki makaleyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Vitamin ve mineral süplementasyonu ülkemizde de oldukça merak edilen bir konu ve satılan ürünler Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca izinli olduğu için, ürünün içeriği, insanlar üzerine etkileri ve ürünün nasıl yapıldığı hakkında çoğu zaman bilgimizin olmaması sıkıntılı bir durum yaratmaktadır.

İlk makalemiz* selenyum içeren ve ABD’de satılan bir multivitamin ile ilgili. 2008 yılında bir chiropractor hastalarında artmış sindirim sistemi yakınmaları ve saç dökülmesi gözlemlemiş; bu hastalara önermiş olduğu vitamin/mineral kompleksi dozunu iki kata çıkması üzerine, hastalardaki şikayetlerin daha da arttığını gözlemlemesi üzerine araştırma başlatılmıştır.

Yapılan inceleme sonucunda 201 hastada, kanlarında olması gereken miktarının çok üzerinde Selenyum tesbit edilmiş olup, bu durumun vitamin/mineral kompleksinin üretimi esnasında aşırı selenyum konulmasının neden olduğu anlaşılmıştır (üretici hatası).

Selenyuma bağlı zehirlenmelerde gözlenen bulgular ise aşağıdadır:
• Bulantı
• Kusma
• Tırnaklarda renk değişikliği/ kolay kırılma
• Saç dökülmesi
• Yorgunluk
• Huzursuzluk
• Kötü nefes kokusu ( çoğunlukla sarımsak kokusu gib tarif edilmektedir)

İkinci makalemiz** ise, 62 yaşındaki bir hipertansiyon, stabil koroner arter hastalığı olan erkek hastanın, kabızlık şikayeti nedeniyle Aconitum içeren Ayurveda barsak rejimi almasından 90 dakika sonra dilinde ve vücudunda uyuşukluk, bulantı, ciddi karın ağrısı ve bayılma olması nedeniyle hastaneye getirlmesi ile başlıyor. Ayurveda, Hindistandan köken alan bitkisel ve antik bir tedavi yöntemidir. Söz konusu rejim, nörotoksin ve kardiyotoksin olduğu bilinen Aconitum bitkisi içermektedir. Hastadaki ciddi kalpteki ritm bozukluğu ve diğer şikayetler bu Ayurveda rejimine bağlanmıştır.

* Jennifer K. MacFarquhar; Danielle L. Broussard; Paul Melstrom; Richard Hutchinson; Amy Wolkin; Colleen Martin; Raymond F. Burk; John R. Dunn; Alice L. Green; Roberta Hammond; William Schaffner; Timothy F. Jones . “Acute Selenium Toxicity Associated With a Dietary Supplement “. Arch Intern Med. 2010;170(3):256-261.
** Pavittarpaul Dhesi; Rita Ng; Michael M. Shehata; Prediman K. Shah. “Ventricular Tachycardia After Ingestion of Ayurveda Herbal Antidiarrheal Medication Containing Aconitum “. Arch Intern Med. 2010;170(3):303-305.

Yorum bırakın

Filed under Vitamin ve Mineraller