Hayatınızı Kurtaracak Adımlar

Şu anda gündemin en önemlisi dolar ne olacak, ekonomi ne zaman düzelecek soruları. Para tabii ki önemli, bu konuda da ekonomistler havalı youtube videoları ve twitterdaki yazılarıyla bizleri bilinçlendiriyorlar; bu yılın süperstarları onlar. Biz sağlıkçıların yazıları onlar kadar ilgi çekmiyor; nihayetinde havadan sudan konuşmalar; karnı doyurmaya yönelik değil, hep yürü, hem de aç yürü. Menemeni soğanlı mı soğansız mı yapalım tartışmasında bile gıcık olarak şunu diyebilirim; menemeni yumurtasız mı yapsak (hayır kolesterolünden dolayı değil, metionin aminoasit miktarının fazla olmasa nedeniyle mTOR’u aktive ediyor). Gün gelir Vedat Milor kadar fenomen olabilirim belki, ama kullandığım yöntem yanlış…

Gevezeliği bırakıp, 10 yıldır yaptığım işe, yani az sözle tıbbi bilgilere geri dönelim.

İngiltere’de şöyle bir program yapılmış:

Bir adım sayar alın veya telefonunuza yükleyin

İlk ve ikinci haftada, haftanın en az 3 günü günlük adım sayınızı 1.500 arttırın (yani 15 dakika ekstra yürüyün)

Üçüncü ve dördüncü haftada, haftanın en az 5 günü günlük adım sayınızı 1.500 arttırın

Beşinci ve altıncı haftada, haftanın en az 3 günü günlük adım sayınızı 3.000 arttırın (yani 30 dakika ekstra yürüyün)

Yedinci ve on ikinci haftada, haftanın en az 5 günü günlük adım sayınızı 3.000 arttırın.

Bu program içinde katılımcıların günlük tutması da istenmiş. 45-59 yaş arasında 520 kişi, 60-75 yaş arasında 778 kişi bu programa katılmış.

Bu programa katılanlarda fiziksel aktivitede artış kalıcı olmuş ve bu insanlar 4 sene takip edildiklerinde daha az ölümcül olmayan kalp damar hastalığına ve diyabete maruz kaldıkları gözlenmiş; bunun dışında bu insanların düşme sıklıklarının da ciddi oranda azaldığı gözlenmiş.

Önerim

Akıl yaşta değil başta, sağlık ise göbekte değil ayaktadır. Her gün kaç adım attığınızın aylık ortalamasına bakın (günlük rakam yanıltıcı, aylık ortalama daha iyi bir gösterge) ve bu rakamın 7.500 olmasını sağlayın (para verip telefonunuzu dolaştırmayın).  Bir de dolar n’olacak biliyorsanız tüyo verin.

Tess Harris, et al. “Effect of pedometer-based walking interventions on long-term health outcomes: Prospective 4-year follow-up of two randomised controlled trials using routine primary care data”. https://journals.plos.org/plosmedicine/article/file?id=10.1371/journal.pmed.1002836&type=printable

Reklam

Hayatınızı Kurtaracak Adımlar için yorumlar kapalı

Filed under Genel Sağlık

Yorumlar kapatıldı.