Sigara ve İnterstisyel Değişiklikler

Sigaranın akciğerler zaralarından bir tanesi de , akciğerin elastikiyetini bozmasıdır. Elastikiyet, akciğerlerin balon gibi davranmasını sağlamaktadır; elastikiyet azaldığında akciğerler balon hareketini (nefes almakla şişme, vermekle sönme) yapamamasına neden olacaktır. Sigaranın akciğerlerde yaptığı hastalığa kısaltarak KOAH demekteyiz. KOAH kronik bronşit (sigara akciğeri sürekli tahriş ederek iltihaba neden olur) ve amfizemden (elastikiyetin kaybı, akciğerlerin hava ile aşırı şişmiş, ancak tam olarak sönememe hali) oluşmaktadır.

Bu çalışma sigara içen insanlarda yapılmış ve yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi (YÇBT) ile akciğerlerde interstisyel bozukluklar araştırılmıştır.

Sonuçlar

İncelenen 2416 YÇBT’inin %8’inde interstisyel akciğer bozuklukları gözlenmiştir. Bu bozukluğa ayrıca , toplam akciğer kapasitesinde azalma eşlik etmektedir.

Sigara içmenin herhangi bir yararı yokken, özellikle akciğerler şiddetli bir şekilde, sigaranın zararlarından etkilenmektedir.

George R. Washko, et al. “Lung Volumes and Emphysema in Smokers with Interstitial Lung Abnormalities”. N Engl J Med 2011; 364:897-906March 10, 2011

Reklam

Sigara ve İnterstisyel Değişiklikler için yorumlar kapalı

Filed under Akciğer Hastalıkları

Yorumlar kapatıldı.