Serum D Vitamin ve Parkinson Hastalığı Riski

D Vitamini iskelet sistemi ve kalsiyum metabolizmasında önemli rolü vardır. D vitamini yetersizliğinde, kanser, kalp-damar hastalıkları ve tip 2 diyabet hastalığı riski artmaktadır. Yakın zamanlarda yapılan çalışmalar ışığında D vitamini yetersizliği ile Parkinson hastalığı arasında bir ilişkinin olabileceği düşünülmektedir.

Parkinson hastalığı yaşlı bireyleri etkileyen bir hastalıktır. D vitamini eksikliğinin Parkinson hastalığı ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. D vitamini ise bildiğiniz gibi güneşle derimizde yapılmaktadır.

Bu çalışma güneşi az gören kuzey ülkesi olan Finlandiya’da yapılmıştır. Mini-Finland Sağlık Araştırması, 1978-1980 yılları arasında yapılmış ve Parkinson hastalığı için takip 2007’de yapılmıştır. Çalışmaya 50-79 yaş arasında 3173 kişi katılmıştır.

Serumlarında D vitamini daha yüksek bireylerde Parkinson riski azalmış bulunmaktadır (izafi risk 0.33 (95% GA, 0.14-0.80). D-vitamini için önerim, güneşe çıkmanız, ancak güneşin zararlı etkilerinden korunmak için gerekli önlemkelri almanızdır.

Paul Knekt, DPH; Annamari Kilkkinen, PhD; Harri Rissanen, MSc; Jukka Marniemi, PhD; Katri Sääksjärvi, MSc; Markku Heliövaara, PhD “Serum Vitamin D and the Risk of Parkinson Disease” Arch Neurol. 2010;67(7):808-811. doi:10.1001/archneurol.2010.120

Reklam

Serum D Vitamin ve Parkinson Hastalığı Riski için yorumlar kapalı

Filed under Vitamin ve Mineraller

Yorumlar kapatıldı.