KOAH- Amfizem ve Kronik Bronşit

KOAH iki ana durumu içermektedir: amfizem ve kronik tıkayıcı bronşit.

Amfizem Nedir?

Amfizemde kava kesecikleri arasındaki duvar bozulmuştur, dolayısıyla hava kesecikleri artık şekillerini koruyamamaktadır. Bu hasar aynı zamanda hava kesecikleri arasındaki duvarı da yok ederek, küçük küçük bir çok hava keseciği yerine, büyük hava boşluklarına neden olmaktadır.

Kronik Tıkayıcı (Obstrüktif) Bronşit Nedir?

Kronik tıkayıcı (obstrüktif) bronşitde, havayollarının içini döşeyen hücreler sürekli tahriş edilmekte, dolayısıyla sürekli bir iltihabi durum olmaktadır (örneğin elinizi sürekli halıya sürterseniz, sürttüğünüz yer kırmızı ve şiş olması gibi). Bu durum, bu bölgenin kalınlaşmasına neden olacaktır. Koyu balgam da, nefes almayı zorlaştıracaktır.

KOAH’ı olan insanların çoğunda hem amfizem, hem de kronik obstrüktif bronşit vardır.

KOAH Birleşik Devletlerde ölüm nedenleri arasında 4. sırada yer almaktadır.

KOAH yavaş gelişmektedir. Semptomlar zaman içinde kötüleşmekte ve günlük rutin yapılan işleri aksatmaktadır. Ciddi KOAH’ınız varsa, yürüyemezsiniz, yemek yapamazsınız veya kendinize bakamazsınız.

KOAH tanısı genellikle orta yaş veya daha yaşlı insanlarda konulmkatadır. Bu hastalık insandan insan bulaşmamaktadır. Ancak sigara kullanarak, yakınınızdaki insanları sigara dumanına maruz bırakırsanız, bu pasif içicilerde KOAH gelişebilir.

KOAH’ın şifa şansı yoktur ve havayollarına ve akciğerlere verilen hasarın nasıl giderebileceğini bilmemekteyiz.  Ancak tedavi yaşam tarzı değişiklikleri daha iyi hissetmenizi, daha aktif olmanızı ve hastalığın kötüleşmesini yavaşlatmasını sağlayabilir.

Yazı dizisi Pazartesi devam edecektir.

2 Yorum

Filed under Akciğer Hastalıkları

2 responses to “KOAH- Amfizem ve Kronik Bronşit

  1. Tayyar

    BÜTÜN BUNLARI BİLE BİLE HALEN SIGARA İÇİYORSAK AKCİĞERLERİMİZDEN ÖNCE BEYNİMİZİ BİR DOKTORA GÖSTERMELİYİZ BENCE.CİDDİ OLARAK PSİKOLEJİK TEDAVİYE İHTİYACIMIZ OLDUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORUM.İŞKENCE ÇEKMEK İÇİN,DAHASI HAYATINI MAHHVETMEK İÇİN ÜSTÜNE BİRDE PARA VERMEK NASIL BİR RUH HALİNİ YANSITIYOR SANRIM HİÇ BİR ZAMAN ANLIYAMAYACAĞIM BİRŞEY…YAZIK DİYORUM,HEM BİZE HEM AİLEMİZE,HEM ÇEVREMİZE…

    • Tayyar Bey, sigara bırakmada psikoterapinin yeri de son derec önemli, ama şunu da unutmamak lazım; sigara bir tuzak, bir bağımlılık, kişinin kişiliği ile alakalı değil. Sigarayı bırakmak ise, bağımlılığı yok etmek aslında, ve tabi ki kolay değil, emek gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s