Neden Erkekler Kadınlardan Daha Az Yaşar

Dünyadaki tüm ülkelerin %98’inde kadınlar erkeklerden uzun yaşıyor. Ülkemizde ortalama yaşam beklentisi 2005 yılında erkekler için 68.9 yıl, kadınlar için de 73.8 yıl olarak tesbit edilmiştir.

Erkekler, genetik olarak daha erken ölmeye programlanmış olabilir mi? Neden önemli mortalite (ölümcüllük) nedenleri hem erkekleri, hem de kadınları etkilerken, erkekler daha hızlı ölüyor (örneğin herhangi bir kanser bağlı ölüm, 100.000’de, erkeklerde 243, kadında 165).

Muhtemelen erkeksilik bizleri öldürüyor. Doktordan kaçınmak, risk alıcı davranışlar ve stres bu farkın olası açıklamaları. Erkeklerin rutin muayeneye gitmek istememesi nedeniyle hastalıkların geç tesbit edilmesi de olabilir.

Her ne kadar kadınlar geçtiğimiz yüzyıla göre iş hayatında daha aktif olsalar da, erkekler kadınlara oranla daha fazla iş kazası nedeniyle ölmektedirler. Erkelerde iş dışı kazlar ve hastalıklar açısından da risklidir; erkekler kadınlara göre daha hızlı araba kullanmakta ve sağlıksız beslenmektedir.

Hemen her ülkede kadın sağlığı merkezleri varken, erkek sağlığı merkezi nadiren mevcuttur ve erkek sağlığı çoğunlukla sağlık politikasının dışında tutulmuştur.

*The Huffington Post 11.02.2010 Dr. Myles Spar’ın yazısında kısaltılarak ve bazı eklemeler yapılarak yazılmıştır.

Yorum bırakın

Filed under Genel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s