Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp

1992 yılında Birleşik Devletlerde Ulusal Sağlık Enstitüsü alternatif tıbbın genel konularını ve gelecekteki çalışma aktivitelerini tartışmak amacıyla bir toplantı düzenlemiştir. Bu toplantıda alternatif tedavi 7 gruba ayrılmıştır:

1. Medikal tedaviye alternatif sistemler: akupunktur, homeopati, ve naturopati.

2. Bioelektromagnetik. Araştırmacılar, canlı organizmaların elektromanyetik alanla nasıl etkileştiğini incelemektedirler.

3. Diyet ve beslenme. Sağlığı arttırmak amacıyla özel diyetler. Örneğin makrobiyotik diyet ve ortomoleküler tıp.

4. Bitkisel ilaçlar. Bu alanda sağlığı iyileştirmek amacıyla bitkiler kullanılmaktadır.

5. Elle yapılan tedavi metodları: chiropraktik terapi, masaj terapisi, ve tedavi edici dokunma.

6. Akıl-vücut uygulamaları: psikoterapi, meditasyon, kılavuz eşliğinde canlandırma, hipnoz, biyofeedback, ve dua.

7. Farmakolojik ve biyolojik tedaviler. Bu alanda genel tıp tarafından kabul edilmemiş ilaçlar vardır. Örneğin köpek balığı kıkırdağı, EDTA ve apioterapi.

Yapılan çeşitli çalışmalarda tamamlayıcı ve alternatif tıp (TAT) kullanımının ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, kanser hastalarında %16 ila %45 arasında değiştiği tesbit edilmiştir.

Bu tip tedavilerde akılda tutulması gereken en önemli husus, bu tedavi yöntemleriyle yapılmış geçerli çalışmanın olup olmadığının tesbitidir. Antik tedavi yöntemlerinin geçerliliğine de hep dikkatle yaklaşmak gereklidir; unutulmamalıdır ki 100 yıl önceki ortalama yaşam beklentisi 40’lı yaşlardan, 72 yaşa kadar gelmiştir.

Köpek balığı kıkırdağı

Son dönemlerde oldukça popülerlik kazanmıştır. William Lane’in, PhD, yazdığı “Köpekbalıkları Kanser Olmuyor” kitabı bu maddenin tanıtımında ön ayak olmuştur. Ancak, köpekbalıkları ne yazık ki kanser olmaktadır (tiroid, merkezi sinir sistemi vs).

Köpekbalığı kıkırdağının yeni damar oluşumunu engellediği iddia edlmektedir ve laboratuar ortamında hafif bir etki vardır. 1997’de American Society of Clinical Oncology’de bildirilen bir çalışmada, 58 hastaya 12 hafta hafta boyunca köpekbalığı kıkırdağı verilmiş, ancak herhangi bir yanıt gözlenmemiştir.

Reklam

Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp için yorumlar kapalı

Filed under Kanser

Yorumlar kapatıldı.