Plastik Şişeler ve Bisphenol A (BPA)

Bisphenol A (BPA) 1960’dan beri sert plastik şişe ve metal bazlı yiyecek-içecek kutularında kullanılan endüstriyel kimyasaldır.

Yapılan standartize toksikoloji çalışmaları, insanların düşük dozda BPA’ya maruz kalmalarının sakıncalı olmadığını desteklemektedir. Ancak, yakın zamanda yapılan çalışmalar, belirgin olmayan etkilerin değerlendirlmesini sağlayacak yeni yaklaşımları kullanmışlardır. ABD’de hem Ulusal Sağlık Enstitüsündeki Ulusal Toksikoloji Programı, hem de FDA, BPA’nın fetüs, bebekler ve yaşı küçük çocukların beyin, davranış ve prostat bezlerinde potansiyel etkileri konusunda kaygılarının olduğunu belirtmiştir.

Yapılan ara değerlendirmede:

FDA, insanların yemek kaynaklarından BPA’ya maruz kalmalarını azaltmak için mantıklı adımlar atmaktadır. Bu adımlar:

Endüstrinin BPA içeren bebek şişelerini ve çocuk beslenme tabaklarının üretiminin durdurulmasını desteklemek

BPA’ya alternatif yaratılmasını kolaylaştırmak

FDA, BPA’nın yönetilmesi için güçlü bir düzenleyici taslağı desteklemektedir

FDA, ailellerin çocuk formüllerini veya yiyeceklerini değiştirmelerini önermemektedir, çünkü kararlı iyi beslenme, BPA’nın potansiyel riskinin üzerinde yarar sağlamaktadır.

BPA içeren Plastik Kaplar

Plastik kaplarda geri dönüşüm kodları mevuttur. Genel olarak 1, 2, 4, 5 ve 6 geri dönüşüm kodlu kaplarda BPA bulunmamaktadır. Hepsi olamamakla birlikte 3 veya 7 kodlu bazı plastikler BPA ile yapılmış olabilir.

http://www.fda.gov/NewsEvents/PublicHealthFocus/ucm197739.htm

Reklam

Plastik Şişeler ve Bisphenol A (BPA) için yorumlar kapalı

Filed under Genel

Yorumlar kapatıldı.